Home / RT HABER / SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI PROTESTO EDEN İTALYANLAR POLİSLE ÇATIŞTI

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI PROTESTO EDEN İTALYANLAR POLİSLE ÇATIŞTI

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısının hızla arttığı İtalya’nın Napoli kentinde gece sokağa çıkma yasağı başladı. Sokağa çıkma yasağını protesto eden grup, güvenlik güçleriyle çatıştı.

 

Campania Bölgesi’nin başkenti Napoli’de bu gece başlayan sokağa çıkma yasağı, yüzlerce kişinin katıldığı gösteriyle protesto edildi. İtalyan basınında yer alan haberlere göre, şehir merkezinde bölge yönetiminin Kovid-19 salgınına yönelik aldığı tedbirleri ve sokağa çıkma yasağını protesto eden grubun, güvenlik güçlerine ses bombası, meşale ve fişek attığı, polisin de göz yaşartıcı gazla göstericilere müdahale ettiği kaydedildi.

Kent merkezinde pek çok yerde sokak çatışması yaşandığı ve yaralananların olduğu belirtildi.

“EĞER BİZİ KAPATIYORSAN, BİZE ÖDEME YAPMAK ZORUNDASIN”

Protesto eden grubun bölge yönetimi binasına yürüdüğü ve ellerinde, “Eğer bizi kapatıyorsan, bize ödeme yapmak zorundasın” yazılı pankart taşıdıkları ifade edildi.
İtalya’nın başkenti Roma’da da sokağa çıkma yasağını protesto eden bir grup, cadde ortasında meşale yaktı.

PİYEMONTE VE KALABRİYA’YA DA YASAKLARIN GELMESİ BEKLENİYOR

Lombardiya’da dün, Campania ve Lazio bölgelerinde ise bugünden itibaren başlayan gece sokağa çıkma yasağı uygulamasının, Piyemonte ile Kalabriya bölgelerinde de yürürlüğe girmesi bekleniyor.

ANSA’nın haberine göre, Piyemonte Bölgesel Yönetim Başkanı Alberto Cirio da bölgede 26 Ekim Pazartesi gününden itibaren gece 23.00 ile 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan etme kararı verdi.

Kalabriya Bölgesi’nin de pazartesiden itibaren gece boyunca sokağa çıkma yasağı uygulayacağı, ayrıca ilk ve orta dereceli okulların eğitime 15 gün ara vereceği bildirildi.

İTALYA’DA SON DURUM

İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsü haftalık yayımladığı Kovid-19 raporunda, durumun ciddi olduğunu belirterek, zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması için çağrıda bulundu.

İtalya’da salgının başladığı 21 Şubat’tan beri 484 bin 869 kişiye virüs teşhisi konuldu, 37 bin 59 kişi hayatını kaybetti.

 

About RöportajTürk

Check Also

EKREM İMAMOĞLU’NDAN KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI

Müge Hatice YÖNTER (RT HABER) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Kanal İstanbul projesi ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ipek sıva