Home / ANALİZLER / LÜTFEN DÜŞÜN LÜTFEN AKLINI KULLAN

LÜTFEN DÜŞÜN LÜTFEN AKLINI KULLAN

Müge Hatice YÖNTER-
mhyntr@roportajturk.com

Tarikatlar özellikle Selçuklu ve Osmanlı’ya özgün düşünce ve inanç hareketleri olarak değerlendirilir. Allah’a kendine özgü bir tarzda, ayrı tarzda ulaşma savında olan yollardan her birine verilen isimdir ve kimi ilkelerle birbirlerinden ayrılırlar. Kelime anlamına bakarsak; tarik kelimesi “yol”, tarikat “yollar” manasına gelen kelimelerdir.

Peki neden tarikatlara ihtiyaç duyulur?

Genelde halkın inanışına göre; kişinin kendi başına yorumlamakta, anlamakta zorluk çektiği konularda işinin ehli, İslam fıkhının alimi diye düşünülen kişilerden destek almak amaçlanır.

Fakat! Durum bundan mı ibaret?

İlk olmayan ve eğer gerekli yasalar çıkarılıp engel olunmazsa asla da son olmayacak bir rezillik daha ortaya çıktı.

Uşşaki Tarikatı lideri Fatih Nurullah müritlerinden birinin 12 yaşındaki kızına cinsel istismardan tutuklandı. Ve dergahları bu sebeple kapatıldı. Mağdurun, mağdurun babasının ve failin ifadelerine baktığınız zaman içiniz dehşetle kaynıyor. Bu kızgınlığı, öfkeyi hissediyorsunuz. Şaşırıyorsunuz diyemem çünkü artık millet olarak pek şaşırabilen insanlar olduğumuz kanaatini taşımıyorum. Kötülük beklentisi, kötülüğü kanıksama, doğal bulma, kötülüğün ölçütleri gibi birçok konuda bünyelerimiz bağışıklık kazandı. Topluca zaten pesimist olmaya yatkın bir haldeyiz bu durum her koldan takviye edilmeye devam ediliyor.

Bir tarikatın lideri mağdurun babasına “bir anlık nefsimize kapıldık ama sadece öptüm, kız bakire istersen nikahıma alayım ama bu olay duyulmasın” nasıl diyebiliyor?

Bir tarikatın lideri Jandarma’nın önünde bir müridi başka müritlere omuzu kırılana kadar nasıl dövdürebiliyor?

Bir tarikatın lideri “hele bir İslam devleti gelsin en güzel sarıkları biz yapacağız, her şeyin bir zamanı var” diyerek bu kadar emin vaazlar nasıl verebiliyor?

Geçmişte Fetullah Gülen ile boy boy poz verenlerin, bu ve bunun gibi tarikat liderleri ile fotoğrafları, onları desteklediklerini belirten görüntüler hiç çekinmeden ortalarda gezerken bu insanlar ve bu liderler nasıl hala savunulabiliyor? Nasıl destekleniyor?

Bu tarikat lideri önemli bir üniversitenin spor akademisi mezunu, milli dereceleri olan bir güreşçi. Kimler kimlerle beraber?

KIZ ÇOCUKLARI OKUTULMASIN, MÜRİTLERİ KENDİLERİNİN SÖZLERİNDEN ÇIKMASIN DİYE ORTALIĞI DİN ADI ALTINDA SAÇMA SAPAN SAFSATALARLA BULANDIRIP İNSANLARIN CAHİLLİKLERİNDEN FAYDALANAN BU İNSANLARA DAHA NE KADAR GÖZ YUMACAKSINIZ?

En başta değindiğim gibi Allah’a kendine özgü bir tarzda ulaşmayı iddia eden bu gibi insanlarla oyalanıp dünyada geçirdiğiniz bu değerli zamanlarınızı neden çöpe atıyorsunuz? Her insan DNA’sı ile, parmak izi ile özel ve tektir. Bu ne demek?

Bu herkes isterse tarikat lideri olabilir demek!! Dehşeti düşünebiliyor musunuz?

İslamiyet’e mensup olduğunu iddia edenlere yönelik bir sorum var?

Kuran’ı Kerim’in ilk ayetinde, Yaratıcın sana “oku” derken, senin aklına güvenirken sen neden kendi aklın yerine başka akıllardan medet umuyorsun? Neden bu cahilliği kendine reva görüyorsun? Oradaki hitap bireysel olarak herkese hitaptır.

Anlayacak şekilde yaratılmamış olsan doğrudan sana “oku” emri gelir miydi?

Cevap olarak, “Herkes din alimi değildir. Alimlere danışmak, bilmediğimiz konularda bilenlerden yardım almamız gerekir” dediğini duyar gibiyim.

Çok doğru. Bilmediğin konularda tabii ki bilenlere danışmak lazım ancak bir tarikata mürit olmana gerek yok. Kendin okursun, araştırırsın, karşılaştırırsın, alim olduğu güvenilir isimlere danışır yine kendi akli yargılarınla karara varırsın. Neden elalemin aklıyla kuyuya inmeye çalışıyorsun?

Anlayabileceğin şekilde donandığına olan inancın zayıfsa demek ki daha çok okuyup, araştırman gerekir. Kimsenin ideolojik askeri olmana gerek yok.

“Şeyhim vur dedi, vurdum”

“Başkanım yap dedi, yaptım”

Yapma, kardeşim. Kendini bu kadar güçsüzleştirme, kendini bu kadar aşağılama, aileni bu kadar hor görme, her şeyden önce kendine, yaratılışındaki mucizeye, aldığın oksijene, tükettiğin zamana böylesine umarsızca ihanet etme. Her gün, her saat çoluklarımız çocuklarımız harcanıyor. Ya öldürülüyor, ya tacize uğruyor, ya şiddet görüyor, ya evlendiriliyor, ya okutulmuyor.

Lütfen düşün. Lütfen aklını kullan. Dünyaya sadece yemek, içmek, çalışmak, şak şak yapmak için gelmiş olamazsın, lütfen yapma.

Tarikatlar, cemaatler Kuran’ı Kerim’e de dine de aykırıdır. Hiçbirinin hükmü, geçerliliği yoktur. Hiçbirinin liderinin elini öpmekle, eteğini öpmekle, efendim demekle cennete giremezsin.

O toprağın altına girdin mi? İş bitmiştir. Kimse gelip de seni kurtarma, sana şefaat etme yetkisine, gücüne sahip değildir.

Zümer Suresi 44. Ayet de der ki; “De ki: Bütün şefaat Allah’ındır. Göklerin ve yerin mülkü O’nundur. Sonra hep döndürülüp O’na götürüleceksiniz.”

Bu kadar basit. Yaratıcına mı inanmak istiyorsun yoksa senin gibi yiyip, içip, dışkılayan bir insanın sana şefaat edeceğine mi?

Bırak bu işleri Allah aşkına….

 

About RöportajTürk

Check Also

AFETE CÜRET OLMAZ

Geçtiğimiz hafta özellikle İstanbul halkının yüreğini ağzına getiren, Silivri merkezli 5.8 Mw büyüklüğündeki depremden sonra …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir