Home / RÖPORTAJLAR / “ANLATMAK BENİ DE GELİŞTİRİYOR”

“ANLATMAK BENİ DE GELİŞTİRİYOR”

Röportör: Yılmaz OKUR

Editör: Müge H. YÖNTER

93 yılında ilk kez ODTÜ’nün bağlantı gerçekleştirmesiyle başlayıp gıır diye öten dial-up modemlerden devam ederek fahiş fiyatların tavan yaptığı ama belli firmaların nasıl kullanılacağını bilmediğimiz internet kullanımları için saatlik paketler satmasıyla her geçen gün daha da hayatımıza katılan internet, bulunduğumuz yüzyılın ilk çeyreğini yarıladığımız şu dönemlerde vazgeçilemez bir konumda artık. Bir telefon hattı aldığımız da bile konuşma dakikalarına ya da mesajlaşma adetlerine göre seçimler yaptığımız yıllar çok geride kaldı. Varsa yoksa ne kadar GB kullanacağımızla ilgileniyoruz. Hayata dair, gündeme dair ne varsa internet aracılığıyla bulabilirken diğer bir çok iletişim aracı tedavülden kalkmasa bile gündemden düşmüş durumda. Ve bu da neredeyse her şeyin fast yaşandığı çağımızda internet kullanımında yenilikler, buluşlar ihtiyacını gündeme getiriyor. Doğru kullanıldığında muhteşem bir reklam aracına dönüşen internet portallarından biri olan YouTube bildiğiniz gibi yoğun takipçileriyle her zaman gündemde. Yeniliklerle, farklılıklarla dikkat çekebildiğiniz ölçüde popüler olmanız an meselesi.

Konuklarımızdan YouTuber Kutay Kösem tam da böyle bir isim. Okuduğu bölümü sevmediği için 2007 de amatör fotoğraflar çekmeye karar veren Kösem, 2012 yılında bunu videolarla geliştirmeye karar veriyor. Sonrasında binlerce abonesi olan işte bu https://www.youtube.com/user/kutaykosem  YouTube kanalı ortaya çıkıyor. Fotoğrafçılıkla ilgili öğrenmek istediğiniz konularda hiçte sıkıcı olmayan, keyifli, bilgi verici videolar çekiyor ve kendi kanalında yayınlıyor Kösem. Bunun üzerine biraz sohbet ettik ve bundan sonrası sizde..

Kutay-Kösem

  Kısaca Kutay Kösem’i tanıyabilir miyiz?

   Ankara’da yaşıyorum. Fotoğrafçılık benim hobimdir. On yıl kadar önce sadece fotoğraf çekiyordum. Daha sonra kendimi biraz daha farklı tanıtabilmek ve video üretimini biraz öğrenmek için kendi fotoğraf ile ilgili bildiklerimi videolar halinde herkesle paylaşarak Youtube üzerinden böyle bir video serüvenine başladım. Videoları öğrendikçe videolara daha çok ağırlık verdim. Şimdi hem fotoğraf hem de video prodüksiyonları yapmaya çalışıyorum.

 

    Fotoğraf ile başladın sonra videoya geçtin. Böyle bir geçişe neden ihtiyaç duydun?

   Aslında küçüklüğümden beri heves ettiğim şey biraz videoydu. Daha önce ilgilenme şansım olmamıştı. Bir anda şimdi fotoğraf makineleri de video çekmeye başlayınca çok önemli bir kriter oldu benim için. Elimin altında bulunan fotoğraf makinesi ile güzel videolar çekince fırsat bu fırsat dedim ve video çekmeye başladım.

 

   Peki profesyonel olarak fotoğraf ile uğraşmayanlara fotoğraf çekerken nelere dikkat etmelerini önerirsiniz?

   Günümüzde artık gördüğümüz güzel bir şeyi telefonumuzla çekiyoruz. Ama bu konuda kendimize bir şeyler katmak istiyorsak belki biraz ışığın nereden geldiğine dikkat edebiliriz. Veya kompozisyon dediğimiz kadraja giren şeylerin yerleşimine öncelikle dikkat ederek oradan bir hikaye anlatmaya çalışabiliriz. Yani sadece bir şey güzel görünüyor diye hemen basmak yerine basmadan önce, ‘Acaba şöyle mi yapsam?’ diye uzerinde düşünmek daha faydalı bir başlangıç olacaktır herhalde.

 

kutay-kosem

 

   Fotoğraf çekerken makine ne kadar önemli? Telefon ya da makine ile çekilen fotoğraf arasında fark olur mu?

   Tabii ki aynı değil. Sonuçta makinelerin sensörleri daha büyük, öndeki lensler çok daha güzel. Dolayısıyla hem imaj kalitesi genel olarak daha iyi oluyor, hem alan derinliğimiz sığ oluyor. Yeni başlayanların fotoğrafın arkasını bulanık yapmak dediği şey makinelerle daha kolay. Yani o bakımdan makine tabii ki önemli. Ama en azından yeni başlayan biri makine almadan o süreçte para biriktirirken bile en azından telefonuyla çektiği fotoğraflarda biraz daha düşünerek makine alana kadar daha hazır hale gelebilir.

 

kutay-kösem-kimdir

 

   Çektiğin fotoğrafları ya da videoları sergilemenin tek yolu sosyal medya. Sosyal medyayı daha etkin kullanmanın yolu nedir?

   Bu işle uğraşanlar sosyal medyayı artık kullanmak zorunda. Bu bir lüks değil. O noktada süreklilik bence her şeyden çok daha önemli. Mesela ben kendi Youtube kanalımdan biliyorum, çok güzel bir video yapıyorum izleniyor, ertesi hafta video yapmıyorum, ondan sonraki hafta daha güzel bir video yapsam bile izlenme oranı düşüyor. Ama kaliteyi çok düşürmediğin sürece süreklilik çok büyük bir artı katıyor. Sosyal medya kullanımında bence en önemli şey bu süreklilik. Süreklilik şart. İnsanlar senden bir şeyler beklediği için takip ediyor. Onu vermediğin zaman belli bir süre sonra takibi bırakabiliyor. Ya da etkileşim azalıyor.

 

   Video çekiminde en çok nelere dikkat etmek gerekiyor?

   Yaptığın videoya bağlı. Mesela ben kendi yaptığım eğitim videolarında öncelikle içeriğin doğru olduğundan emin olmam gerekiyor. Daha sonra o içeriğin eğlenceli bir şekilde anlatıldığından emin olmam gerekiyor. O ikisini yaptıktan sonra geri kalan teknik şeyler daha kolay geliyor. Işığımı ayarlıyorum, kuracağım yeri ayarlıyorum, netliğimi ayarlıyorum ve böylece tamamlıyorum.

 

   Çektiğiniz eğitim videolarında anlattığınız konuları neye göre seçiyorsunuz?

   En başta temelden yani bu işe heves edip de hiç bir şey bilmeyen birinin ihtiyaç duyacağı bilgilerden başladım. Daha sonra kendi geldiğim noktaya doğru gidiyorum işte. Bir noktada kesişti zaten bunlar. Kendi bildiklerimin tamamını anlatmış oldum. Ondan sonra iş aslında daha zevkli hale geldi. Çünkü bu benim için motivasyona döndü. Yeni bir şey öğrenip, yeni öğrendiğim şeyi hemen anlatıyorum. Bu sefer kendimi eksik hissediyorum, çünkü zaten bildiğim her şeyi anlatmış oldum. Tekrar yeni bir şey öğreniyorum, böylece birbirini tamamlayan bir süreç oluyor.

 

 

About RöportajTürk

Check Also

ROSIE SWALE POPE: EN İYİ BENZİN TÜRK ÇAYI

  Müge Hatice YÖNTER (RT Haber, İstanbul) 2018 yılında İngiltere’den Nepal’deki çocuklara yardım etmek için …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ipek sıva