Home / ANALİZLER / AYDOS ORMANI’NDA BİR GECEDE İKİ YANGIN AKILLARA SABOTAJ İHTİMALİNİ GETİRDİ

AYDOS ORMANI’NDA BİR GECEDE İKİ YANGIN AKILLARA SABOTAJ İHTİMALİNİ GETİRDİ

Müge Hatice YÖNTER (RT Haber, İstanbul)


İstanbul Anadolu yakasında son zamanlarda sürekli meydana gelen orman yangınları ile gündeme geliyor. Dün gece de Kartal’da bulunan Aydos Ormanı’nda iki saat arayla iki farklı noktada yangın çıktı. Bu durum akıllara ‘Acaba birileri bu yangınları bilerek mi çıkarıyor?’ sorusunu getirdi.

İstanbul Anadolu yakası son zamanlarda sürekli meydana gelen orman yangınları ile gündeme geliyor. Anadolu yakasındaki ormanlarda sürekli meydana gelen yangınlar akıllara sabotaj ihtimalini getiriyor.

Dün gece Kartal’da bulunan Aydos Ormanı’nda iki saat arayla iki farklı noktada orman yangını meydana geldi.

İlk yangın Çarşı Mahallesi Tarihi Ayazma Caddesi üzerinde bulunan ormanlık alanda meydana geldi. Ormanın içine yapılmış ahşap bir baraka henüz bilinmeyen bir nedenle yanmaya başladı. Yangın kısa sürede büyüdü ve ağaçlara sıçradı. Neyse ki olay yerine sevk edilen çok sayıda itfaiye ekibinin üstün gayreti ile yangın çok fazla büyümeden söndürüldü.

Bu yangın söndürüldükten yaklaşık iki saat sonra bu kez Kartal Aydos Ormanı Gülden Caddesi mevkiinde yangın çıktı. Henüz bilinmeyen bir nedenle başlayan yangın kısa sürede yayıldı. Çok sayıda ağacın yandığı yangına müdahale için çevre ilçelerden çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Arazinin engebeli olması müdahaleyi güçleştirse de itfaiye ekiplerinin yoğun çalışmaları ile yangının ilerlemesi durduruldu. Yangın yaklaşık iki saat süren çalışmalar sonucunda tamamen söndürüldü.

Son zamanlarda sık sık yaşanan bu orman yangınları akıllara ‘Acaba birileri bu yangınları bilerek mi çıkarıyor?’ sorusunu getiriyor. Polis ve Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri de bu ihtimal üzerinde duruyorlar ama alınan bütün önlemlere rağmen her gün ciğerlerimizi yakan yangınlara engel olunamıyor.

 

About RöportajTürk

Check Also

NELER OLUYOR?

Ülkenin gündemindeki yoğunluk öyle ki, bir gün bile bir konu üzerinde tartışmamız, düşünmemiz mümkün olmuyor. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ipek sıva