Home / ANALİZLER / İHANET!..

İHANET!..

Yılmaz BEZGİN   yilmazbezgin@roportajturk.com

 

 

 

 

 

 

Galatasaray oyun planını maça hızlı başlayıp ilk dakikalarda gol bulmak üzerine kurmuştu.

Nitekim maç başlar başlamaz net pozisyonlar buldu. Pozisyona girdikçe de iştahlandı. 3. Dakikadan sonra Fenerbahçe bu baskıya izin vermeyeceğinin net sinyalini verdi.

Bu dakikalarda Fenerbahçe çok net olarak gücünü gösterdi ama maalesef yine Cüneyt Çakır’ı geçemedi. İptal edilen golde faul olup olmadığı tartışılır ama  ceza sahası içinde Serdar Aziz’in elle oynadığı topta penaltı çalmamak için Galatasaray’ın kadrolu hakemi olmak gerekirdi. Nitekim Cüneyt Çakır da çalmadı zaten.

Hemen arkasından Mariano’nun Hasan Ali Kaldırım’ı biçtiği pozisyonu sarı kartla geçiştirdi. Yine 24. dakikada Denayer’in orta sahadan topla fırlayan Janssen’e çift taban dalarak yere indirmesine kırmızıyı çıkaramadı.

İlk yarı Galatasaray’ın kontrolünde geçiyor gibi görünse de maç tam olarak Fenerbahçe’nin istediği gibi oynandı. İlk yarının sonlarında mükemmel bir organizasyonla gelen Fenerbahçe’de Janssen kaleci ile karşı karşıya kaldığı pozisyonda kötü vurdu. İlk yarı 0-0 sona erdi.

Galatasaray ikinci yarıya da hızlı başlamak istedi ama Fenerbahçe orta sahası Jasef De Souza önderliğinde buna izin vermedi. Ve kaptığı toplarla Galatasaray kalesinde pozisyonlar bulmaya başladı. Böyle olunca da Galatasaray geri yaslanmak zorunda kaldı. Bu sezon ilk defa Galatasaray’ı hem de kendi sahasında böyle yaslanırken gördük.

Josef demişken bahsetmeden geçmek olmaz, Fenerbahçe’ye geldiğinden beri ara ara iyi maçlar çıkardığını gördüm ama bu maçta sahanın belki de en iyisiydi. Orta alanı çok iyi kapattı. Ozan’ı da çok iyi yönlendirdi. Onun bu rahat oyunu takıma da yansıdı. Ve en önemlisi Fenerbahçe’nin orta sahayı eline geçirmesi Galatasaray’ın o iştahlı oyununu oynamasına müsaade etmedi.

Tabii bir de 48. dakikada Kameni’nin müthiş kurtarışı var ki, bence maçın en önemli kader anlarından biriydi.

Belhanda kırmızı kartla oyundan ihraç edilince maçta bütün inisiyatif Fenerbahçe’nin eline geçti. Belki Aykut Hoca biraz daha cesaretli davranıp Janssen’i çıkarmadan Soldado’yu oyuna alsaydı buradan üç puanla ayrılması mümkün olabilirdi.

Maalesef maçın hakemi Cüneyt Çakır olunca başka birinin başrole soyunmasına gerek kalmıyor. Maçın başından sonuna kadar facia kararlar veren Çakır, çok zevkli ve çekişmeli geçmeye aday derbiyi katletti.

Özellikle maçın 58. dakikasında yan hakem Bahattin Ongun’un başına isabet eden yabancı cisimle yerde kalmasına rağmen soyunma odasına gidememesi çok büyük bir eyyamdı. Evet Hasan Ali yerdeyken topu eliyle alıyor, bu net penaltı. Ama ilk yarıda Fenerbahçe’nin buz gibi golünü vermeyen, net penaltısını çalmayan ve Mariano’nun Hasan Ali’yi biçtiği pozisyonda kırmızı kartı çıkaramayan Cüneyt Çakır’ın bu pozisyonda penaltıyı vermesi beklenemezdi. Kafada sürekli tilkiler dolaşınca kuyruklarının birbirine değmemesi de mümkün olmuyor.

Çok üzülerek söylemeliyim ki Türk Futbolunu yönetenler gibi Türk Hakemleri de art niyetli.

About RöportajTürk

Check Also

SESSİZ GEMİDE AYKUT KOCAMAN TEK BAŞINA!

  Cihan TAŞÇI     Süper ligde 20 hafta geride kaldı. Ana gündem zirve yarışında …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir