Home / ANALİZLER / TÜRK HAKEMLERİNİN KARA HAFTASI

TÜRK HAKEMLERİNİN KARA HAFTASI

Cihan TAŞÇI

 

 

 

 

Süper Lig’in 9. haftasında Türk hakemliğinin ayaklar altında olduğu gerçeğini bir kez daha gördük.

9. Haftada neler olduğuna bir göz atarsak, yaşananları, olayları daha net olarak tüm çıplaklığı ile açıklayabiliriz.

Pazar akşamı Dünya derbisi olarak adlandırılan Galatasaray – Fenerbahçe maçının 57. dakikasında maçın yardımcı hakemi Tarık Ongun’un kafasına tribünlerden yabancı cisimler atılıp yere düştüğünü milyonlarca kişi gördü. O anda maçın orta hakemi Cüneyt Çakır yardımcı hakemleri de yanına alıp; ‘’ Hoop ne oluyor, bir maç oynanıyor ve yardımcı hakemime yabancı cisimler atılıyor, hiç bir maç insan sağlığından ve insan hayatından değerli değildir’’ deyip soyunma odasının yolunu tutması gerekirken, maçı oynatmayı tercih etti. Muhtemelen olayların büyümesinden korkarak kendisini ateş çemberinin içine attı.
Fakat ne atış!
Eyyam babaları hemen harekete geçip, Türk hakemlerinin otoritesini dipsiz kuyuya atarken, aynı zamanda da kuyuyu şeytan taşlarcasına taş yağmuruna tuttular.

Dün akşam ise Beşiktaş ve Medipol Başakşehir karşı karşıya geldi. Kazananın çıkmadığı maçta Caner Erkin’in ettiği küfürler adeta şok etkisi yarattı.

Caner Erkin maçın 87. dakikasında hakem Mete Kalkavan’a kızdı ve ardından ağır küfürler etti. Caner’in “Köpek, sen adam değilsin! Seni O…Ç…” küfürleri yayıncı kuruluşun kameralarına yansıdı. Ardından Beşiktaş’ın attığı gol sonrası sakinleşmeyen Caner Erkin yan hakeme gidip’’ bu gol size g………’’ diye bağırdı. Caner Erkin’in küfürleri sosyal medyada ve yorumcular tarafından büyük tepki topladı.

Fakat burada enteresan olan, Caner Erkin’in hemen Mete Kalkavan’ın arkasında onca küfrü bağıra bağıra etmesine ve yardımcı hakeme ettiği küfürlerin kırmızı kartsız kalması, Mete Kalkavan’ın da Cüneyt Çakır gibi kendisini de ateş çemberine attğı gerçeğinin ta kendisidir.. Bu gerçeğin altında yatan olay Türk hakemlerinin maç yönetmekten ziyade ortamı idare etme vaziyetinde olmaları nedeniyle, sürekli ‘’yabancı hakem’’ ya da ‘’video hakem’’ tartışmalarını beraberinde getirmektir.

Caner Erkin ile ilgili bugün medyaya yansıyan bir gerçek ise insanın midesini bulandıran cinsten. Siyah beyazlı oyuncunun ettiği küfürler her ne kadar yayıncı kuruluş ekranlarına yansımış olsa da hakemin duymadığı, görmediği iddia edildi. Bu nedenle  ceza verilmesinin söz konusu olmadığı dile getiriliyor. Bu da başka bir tartışma konusu olarak karşımıza çıkıyor.

Yazının başında bahsettiğimiz gibi Türk hakemliğinin ayaklar altında olduğu gerçeği 9. Hafta itibari ile ayyuka çıkmıştır. Hakem demek, otorite demektir. Güç demektir, cesaret demektir, adalet demektir. Onca küfre sessiz kalmak bu da yetmez gibi tribünlerden atılan yabancı cisimlerle yerde kalan yan hakemi korumamak, Türk hakemliğinin büyük bir eyyamın içinde olduğunun kanıtıdır. Eyyamın bolca olduğu maçlarda, futbolcular da eyyama çanak tutunca Türk futbolu kör düğümle düğümlenerek, sorunlar çözülemez bir hal almaktadır…

TFF derhal bu iki olaya el atmalıdır. Örnek teşkil etmemesi için Caner Erkin ve Galatasaray tribünleri cezasız kalmamalıdır. Yoksa, yarın Allah korusun daha büyük olayların içerisinde buluruz kendimizi…

About RöportajTürk

Check Also

SESSİZ GEMİDE AYKUT KOCAMAN TEK BAŞINA!

          Süper ligde 20 hafta geride kaldı. Ana gündem zirve yarışında …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir