Home / RÖPORTAJTÜRK TV / SÜLEYMAN SOYLU’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

SÜLEYMAN SOYLU’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

 

 

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Başakşehir’de muhtarlarla bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada büyük bir gafa imza atan Soylu şöyle dedi; ” Biz Kadıköy’de neden itiraz edelim, itiraz edip de neyi düşüreceksin? Maddi hata varsa itiraz edersin düzeltirsin ama toplamına yönelik aradaki fark o kadar fazla ki, Esenlere veya Başakşehir’e niye itiraz etsinler yani, Gaziosmanpaşa, Beykoz orada itiraz etsen veya orada nasıl bir hile yapacaksın aradaki farkı nasıl kapacaksın yani…”

 

 

‘’Bizde e-belediye sistemi şöyle olacak, artık belediyeye giden vatandaşımız ellerine bir çuval, poşet, çanta alıp ellerinde geçmişten kalan belgeleri getirmek zorunda olmayacak. Bütün sistemi birbiriyle entegre ediyoruz. Yani belediyeye giden vatandaşımız adını ve soyadını söylediğinde, TC kimlik numarasını gösterdiğinde tapusundan milli emlağına kadar, nüfus idaresinden ilgili bilgileri temin etmek suretiyle, belediyenin kendi içindeki birimlere kadar, il ve ilçe belediyeleri ve bakanlıklar arasındaki ilişkiye kadar aynı zamanda belediyenin kendi iç yönetimi açısından da bütün bunların birbirine bağlandığı çok önemli bir sürece doğru gidiyoruz. Bunun tasarrufu yıllık 2 milyar TL’dir.’’

 

Bakan Soylu komuoyunda  ülkemizde kalan Suriyeliler için yapılan eleştirilere şu şekilde cevap verdi; ‘’ Bazen şöyle deniyor, gidip orada niye savaşmıyorlar? Orada sevavşıyorlar, 1 milyon şehit verdiler, son yedi yılda. Bu az bir rakam değil. Ve maalesef dünya buna sessiz kalmaktadır.’’

Uyuşturucuya bağlı ölümlerde geçmiş yıllara oranla neredeyse yarı yarıya bir azalma olduğunu kaydeden Soylu sözlerine; ‘’İstanbulumuzda uyuşturucu konusunda ciddi adımlar attık. Aynen Türkiye’nin genelinde olduğu gibi. 2016 yılında uyuşturucuya bağlı ölümlerden 920 kişi ölmüştü. 2017 yılında 941 kişi ölmüştü. 2018’de ise 581 kişidir. Yani bu neredeyse yüzde elli bir azalışı ortaya koymaktadır. İstanbul’da uyuşturucu operasyonlarını 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 38 oranında artırdık. Türkiye genelinde de aynı dönem uyuşturucu operasyonlarımızı yüzde 25 oranında artırdık. Yılbaşından bugüne kadar Türkiye’de uyuşturucu suçlarından son güncel rakamla 9 bin 815 tutuklandı. Şu anda yaklaşık 58 bin kişi de cezaevinde. Şu ana kadar yıl başından bu yana 9,5 ton eroin, 1020 kilogram kokain, ekstazi, özellikle sentetik uyuşturucularda geçen yılın aynı dönemine göre oranla 2,5 katın üzerinde artışlar söz konusu, orada da ciddi yakalamalar ortaya koyduk” şeklinde devam etti.

 

Terörle mücadele anlamında çalışmalarının yoğun biçimde devam ettiğini belirten Soylu, “Bu sabaha karşı önemli bir DEAŞ operasyonu yaptık ve bir ilimize (Adana) silahlarıyla beraber terör eylemi yapmaya çalışan 2 DEAŞ’lıyı kıskıvrak ele geçirdik. Yani hakikaten Türkiye özellikle terörle mücadele konusunda önemli bir dönem yaşamaktadır.” şeklinde konuştu.

Bayram tatili boyunca trafik kazalarını minimuma indirmek için önlemler aldıklarını ve bu kapsamda önceki yıllarda uyguladıkları ‘çocuklara kırmızı düdük’ uygulamasıyla birlikte karne uygulaması yapacaklarını ve en iyi karneyi dolduran  100 çocuğa bisiklet hediye edeceklerini belirtti.

 

Soylu sözlerine ; ” Biz Kadıköy’de neden itiraz edelim, itiraz edip de neyi düşüreceksin? Maddi hata varsa itiraz edersin düzeltirsin ama toplamına yönelik aradaki fark o kadar fazla ki, Esenlere veya Başakşehir’e niye itiraz etsinler yani, Gaziosmanpaşa, Beykoz orada itiraz etsen veya orada nasıl bir hile yapacaksın aradaki farkı nasıl kapacaksın yani” şeklinde devam etti.

 

 

 

 

 

 

About RöportajTürk

Check Also

MİLLİ MÜCADELENİN YÜZÜNCÜ YILINDA DALGALANAN AY YILDIZLI BAYRAĞIMIZ

Milli Mücadele’nin yüzüncü yıl dönümünde dalgalanan Ay Yıldızlı Bayrağımız.    

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir