Home / ANALİZLER / SIRA DIŞI VAMPİR FİLMLERİ / GİR KANIMA (LET THE RIGHT ONE IN)

SIRA DIŞI VAMPİR FİLMLERİ / GİR KANIMA (LET THE RIGHT ONE IN)

Safiye DEMİR   sfy.dmr@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

Pera Müzesi’nin Cadılar Bayramı dolayısıyla hazırladığı Sıra Dışı Vampirler (Unusual Vampires) gösterimi 31 Ekim 2017 tarihinde izleyicisi ile buluştu. 29 Kasım 2017 tarihine dek sürecek olan bu gösterim, öncelikle vampir filmleri sevenlere ve daha sonra gerilim/korku türü filmler izlemek isteyenlere alışık olmadığımız türde çekilmiş birbirinden değişik içeriklerle yeni yapımlar ve eski ama neredeyse kült hâline gelmiş belli başlı filmlerle adeta ziyafet sunuyor.

Pera Müzesi Film Etkinlikleri kapsamında gösterilecek Sıra Dışı Vampir Filmlerinde tür olarak içlerinde belki de en değişik olan , Tomas Alfredson’a ait “Gir Kanıma” isimli İsveç yapımı filmden yola çıkarak bu şahsına münhasır ‘festival’in ne kadar etkileyici ve kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğuna tanıklık edeceğiz. Film, Oskar isimli 12 yaşındaki bir çocuğun okulda maruz kaldığı psikolojik şiddete odaklanır gibi gözükse de yan dairesine taşınan ve 12 yaşlarında olabileceğini (!) söyleyen Eli ile gelişen tuhaf, ürkütücü, gerçekçi ve samimi ilişkisini ele alarak izleyiciye sakin ilerleyen fakat gerilimini azaltmayan genelde izlediğimiz tüm vampir filmlerine bakış açımızı değiştirecek türden bir eser sunuyor. İsveç’li yönetmen Alfredson, Pera film seçkisi kitapçığında da yazıldığı gibi ‘Fantastik malzemeye her gün karşılaştığımız olağan durum muamelesi yapıyor.’ Her vampir filminde olduğu gibi Gir Kanıma filminde de kanlı sahneler elbette ki var. Bu sahneler, filmin mesajını vermek için gerekli sahnelere ustaca yedirilmiş, izleyicide rahatsızlık hissi uyandırmayacak türden. Bu da yönetmenin derinden ama nasıl etkili bir yöntem izlediğini gayet net bir şekilde gözler önüne seriyor. 115 dakika süren, genellikle sakin ilerleyen bu film 2008 yılında gösterime girdiğinde kazandığı birden çok ödülün yanına 2010 yılında Empire Awards kapsamında ‘En İyi Korku Filmi’ ödülünü de eklemiştir. İskandinav sineması sevenler için üstelik korku/gerilim türü de seviyorsanız eğer, “Gir Kanıma” filmini izlemelerini şiddetle öneriyoruz.

Seçkide dikkat çeken diğer filmler:

Valerie ve Harikalar Haftası (Jaromil Jires)

Kuduz (David Cronenberg)

Karanlığa Yakın (Kathryn Bigelow)

Cronos (Guillermo del Toro)

Bir Vampir Hikâyesi (Neil Jordan )

Sadece Aşıklar Hayatta Kalır (Jim Jarmusch)

Aylak Vampirler (Taika Waititi / Jemaine Clement)

Deniz Kızlarının Şarkısı (Agnieszka Smoczynska)

Dönüşüm (Michael O’Shea)

Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde Filmekimi kapsamında gösterilen ve izleyiciden tam not alan ‘İlk İran Vampir Filmi’ olarak adlandırılan, Ana Lily Amirpour’a ait “Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız ( A Girl Walks Home Alone At Night)” filmi de kaçırılmaması gerekenler arasında.

Pera Müzesi Resmi Sitesi’nden film gösterim tarih ve saatlerine bakabilirsiniz , sizler için seçkinin bir linkini bırakıyoruz. İyi seyirler..

https://www.peramuzesi.org.tr/FilmProgram/Sira-Disi-Vampirler/218

About RöportajTürk

Check Also

CASSINI’NİN ARDINDAN

              İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü geçtiğimiz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir