Home / ANALİZLER / SESSİZ GEMİDE AYKUT KOCAMAN TEK BAŞINA!

SESSİZ GEMİDE AYKUT KOCAMAN TEK BAŞINA!

Cihan TAŞÇI

 

 

 

 

 

Süper ligde 20 hafta geride kaldı.

Ana gündem zirve yarışında ki takımların ortaya koydukları oyunlardan ziyade Fenerbahçe ve Aykut Kocaman.

Aykut Kocaman’a karşı eleştirilerin dozu kaçmış durumda. Son maçlarda zirvedeki diğer takımlar tel tel dökülürken Fenerbahçe yine kör talihine takıldı. Belki de sezonun en iştahlı en doğru oyununu oynadı fakat son üç maçta artık iyice ayyuka çıkan Fenerbahçe aleyhine olan hakem ve bireysel oyuncu hataları birleşince Fenerbahçe puan kaybetmek zorunda kaldı.
Sarı Lacivertli takımın önünün hakemler tarafından kesildiğini ve kesilmeye çalışıldığını ifade eden Aykut Kocaman yerden yere vuruldu.

Dün eski hakemlerden Deniz Çoban, hakemlerin Fenerbahçe aleyhine 20 maçın 10 tanesinde skora direkt etki eden hatalı kararlar verdiklerini açıkladı.

Çok uzağa gitmeye gerek yok.
Son iki maçta hakem kararları Fenerbahçe’nin 4 puanını kaybetmesine sebebiyet verdi. Trabzon deplasmanında rakibine pozisyon dahi vermeyen Fenerbahçeli futbolcular adeta sahada dövüldü. Herhangi bir sakatlığın çıkmaması şanstı. Yüzde yüz olan kırmızı kart çıkmadı. Daha ilk yarıda 9 kişi kalması gereken Trabzonspor oyunu 11 kişi olarak tamamlaması Fenerbahçe’nin sahadan galip gelmesini engelledi. Nitekim son Gençlerbirliği maçında da aynı senaryo tekrarlandı. 20. Dakikada atılması gereken Gençlerbirliğine mensup oyuncuyu atmayan Mete Kalkavan’a Ümit Özat adeta ders verdi. Oyuncusunu hemen kenara alarak, hakemin yapamadığını yaptı. Mete Kalkavan orta sahada uzaktan yakından faul olmayan pozisyonda Fenerbahçe aleyhine verdiği faul, bireysel hata ile birleşince Fenerbahçe kalesinde gol ile sonuçlandı.

Aykut Kocaman haklı olarak bu maçlardan sonra hakem kararlarından dolayı serzenişte bulundu. Böylelikle ağır eleştirilere maruz kaldı.

Fenerbahçe maçlarında hakemlerin vermiş oldukları kararlarda bir tutarsızlık olduğunu sağır sultan bile biliyor. Fenerbahçe aleyhine verilen kararlar direkt sonuca etki etmektedir.

Bugün Fenerbahçe ve Aykut Kocaman’ı eleştirenler Türk futbolunda ki gerçeği görmezlikten gelip, adeta Fenerbahçe’nin başarısız olması için neredeyse Allah’a yalvaracak durumdalar.

Yerden yere vurulan Fenerbahçe bugün ligin zirvesine ortak ve hocası Aykut Kocaman ise elindeki kadro sıkıntısına rağmen doğru oyun anlayışını takıma yerleştirmiştir. Artık futbol göze hoş gelen bireysel oyundan ziyade, basit, ayağa pas ve mücadeleye dayalı oyun anlayışını gerektirmektedir. Aykut Kocaman ve oyuncuları aleyhlerine yapılan onca hakem hatalarına rağmen sahada ve zirvede var olma savaşı vermektedirler.

“Hakemler Fenerbahçe’ye karşı çok cesur. Aynı kararları diğer büyüklerin maçlarında göremiyoruz. “ diyen Aykut Kocaman yüzde yüz haklıdır.

Hakemlerin Fenerbahçe’ye karşı bu kadar cesur olmasının altında yatan en önemli sebep, Fenerbahçe başkanının ve yönetiminin sessizliğidir. Bu gün Fenerbahçe’nin haklarını TFF’de savunacak hiçbir yöneticisinin olmaması, TFF kanadında Fenerbahçe’yi etkisiz hale getirmiştir. Yine aynı şekilde medya da Fenerbahçe’ye karşı 3 Temmuzdan bu yana savaş açmış vaziyettedir. TFF ve medya üzerinde etkisiz olan Fenerbahçe böylelikle rahat bir şekilde göz göre göre doğranmaktadır. Bu da yetmez gibi efendiliği, kişiliği, oyun felsefesi ve oynatmaya çalıştığı doğru oyun anlayışı ile diğer meslektaşlarından bir adım önde olan Aykut Kocaman itibarsızlaştırılmaya çalışılmakta, her gün yerden yere vurulmaktadır.

Fenerbahçe yönetiminin sessizliği karşısında, Fenerbahçe’nin onurunu korumak için çabalayan, her şeyi doğru yapmaya çalışan Aykut Kocaman mücadelesinde maalesef yalnız kalmış ve Fenerbahçe tarihinde hiç bu kadar yönetim olarak zayıf olmamıştır. Bu zayıflık karşısında, Aykut Kocaman’a karşı gazete köşelerinde, TV ekranlarında saldırmak, hakaret etmek çok kolay olur bir vaziyet aldı. Aykut Kocaman’a karşı hakaret boyutunu aşan eleştiriler her gün dozajını artırarak devam etmektedir.

Çaresizlikler içinde çareler arayan Aykut Kocaman Fenerbahçe için büyük bir değerdir. Bu değere Fenerbahçe yönetiminin bir an önce kulak vermesi gerekmektedir. 3 Temmuzda olduğu gibi yalnızlığa mahkum edilmemelidir.

Fenerbahçe’nin federasyonda, Kulüpler Birliği’nde, medyada, yayıncı kuruluşta olmaması aralara kalın duvarlar çekilmesine sebebiyet vermiştir.. Bu duvarlar Fenerbahçe’nin bir adım ileriye gitmesine engeller oluşturmaktadır.
Bunu gören taraftar doğal olarak “Yönetim istifa ve Ali Koç Başkan, Fenerbahçe şampiyon” diye bağırıyor. Fakat bu bağrışmalar da kulübe zarar vermektedir.

Fenerbahçe taraftarının ve yönetiminin yapması gereken tek olay, kongre gündemini bir tarafa bırakarak, seslerini Fenerbahçe’nin yenen haklarını korumak için yükseltmeleri olduğu gerçeğidir.

About RöportajTürk

Check Also

FERZAN ÖZPETEK SİNEMASI

            Ferzan Özpetek.. İtalya’da yaşayan Türk yönetmen. Çoğu kesim onu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir