Home / RÖPORTAJTÜRK TV / SARIYER’DE ÇOCUK HAKLARI FESTİVALİ COŞKUSU YAŞANDI

SARIYER’DE ÇOCUK HAKLARI FESTİVALİ COŞKUSU YAŞANDI

Müge Hatice YÖNTER (RT Haber, İstanbul)

 

Sarıyer Belediyesi 2014 yılından bu yana Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında düzenlediği Çocuk Hakları Festivali’nin 6.sını, Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirdi. Çocuk haklarını koruyan ve savunan bir yaşam kültürünün oluşturulması ve yaygınlaştırılması için yapılan festivale ilk gününde 10 okuldan 700’e yakın çocuk katıldı. Çocuk haklarının şiir, müzik ve çeşitli dans gösterileri ile anlatıldığı Çocuk Hakları Festivali renkli görüntülere sahne oldu.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de katılımıyla çocukların haklarını eğlenerek öğrenmesinin amaçlandığı Çocuk Hakları Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Çocuk haklarını anlatan oyunlar sahnelendi, çocukların da eşlik ettiği şiirler okundu, şarkılar söylendi. Çeşitli gösterilerin de yapıldığı festivalde çocuklar doyasıya eğlendi.

Sarıyer Belediye Başkanlığı Eğitim Danışmanı Selçuk Dereci altıncısı düzenlenen Çocuk Hakları Festivali ile ilgili olarak: “Sarıyer Belediyesi olarak sadece Çocuk Hakları Festivali ile ilgili değil, aynı zamanda çocuklarımızın eğitimine katkı amacıyla da yaptığımız projelerimiz var. Bugün Sarıyer’de bulunan devlet okulları ile birlikte, belediyemizin bünyesinde bulunan gençlik eğitim merkezleri ve gündüz bakım evlerimizle birlikte bir Çocuk Hakları Festivali düzenliyoruz” diye konuştu.

 

AMACIMIZ FARKINDALIK OLUŞTURMAK

“Buradaki amacımız, öncelikle çocuklarımızın haklarını kendilerine anlatmak ve daha sonra öncelikle biz yetişkinlerin o çocukların haklarını kazanmaları ile farkındalıkları yaratmak. Böylelikle bu enerjiyi Sarıyer’den başlayarak İstanbul’a, sonra da ülkemize yaymak amacındayız” diyen Dereci: ”Biz bu çalışmaları sadece Sarıyer Belediyesi bünyesiyle değil, aynı zamanda çocuk hakları ile ilgili, çocuk katılımcılarla desteklenen ve bu alanda çalışmalarını sürdüren birçok sivil toplum kuruluşu ile de ilişki içinde sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

HEM EĞLENİYORLAR HEM DE HAKLARINI ÖĞRENİYORLAR

Bugün çocuklarımız bir yandan oyun oynarken bir yandan da çocuk haklarının ne demek olduğunu öğreniyorlar diyen Dereci: “Şu anda salonda 10 okuldan 675 öğrencimiz var. Bugün çocuklarımız bir yandan oyun oynayarak, bir yandan eğlenerek ama diğer taraftan da çocuk haklarının ne demek olduğunu bir kez daha görecekler. Biz diyoruz ki, çocuklarımız geleceğimiz ama bugünün de gerçeği. Bugünden başlayarak çocuklarımızın geleceğini daha olumlu hale getirebilmek için, her sabah çocuklarımıza yeniden umut verebilmek için onların haklarını onlara öğretirken, biz yetişkinlerin de bu konudaki farkındalıklarını fazlasıyla geliştirmek ve ülkemize yarın sağlıklı, çağdaş yurttaşlar yetiştirmek için buradayız” dedi.

HALA ÇOK EKSİĞİMİZ VAR

Hala çocuk hakları ile ilgili kat etmemiz gereken çok mesafe olduğunu belirten Dereci; “Hala çocuk haklarıyla ilgili, çocuk istismarı ile ilgili, çocuk katılımcıyla ilgili, çocuğun birey olarak kabul edilmesi ile ilgili ciddi sorunlarımız var. Biz çocukların önce dünyada yaşayan bir birey olduğunu kabul etmemiz lazım. Onların sosyal, ekonomik, eğitim, bütün altyapılarını sosyal devlet olarak yerine getirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

About RöportajTürk

Check Also

FAHRETTİN KOCA ‘TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSUNU’ AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs tablosundaki son durumu duyurdu. Buna göre bugün yapılan 34 bin 90 testten …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir