Home / ANALİZLER / TAKKE DÜŞTÜ, KEL GÖRÜNDÜ!..

TAKKE DÜŞTÜ, KEL GÖRÜNDÜ!..

Yılmaz BEZGİN   yilmazbezgin@roportajturk.com

 

 

 

 

 

 

Aslında dün akşam oynanan maçı kadro üzerinden eleştirmek niyetinde değildim. Çünkü ortada eleştirilecek bir kadro yoktu.

Bir şeyi eleştirebilmeniz için öncelikle onun var olması gerekir. Maalesef uzun zamandır ortada ”Türk Milli Takımı” diye bir takım yok.

Çakma kabadayılara teslim edilmiş, onlar da istedikleri gibi at oynatmışlar, istedikleri gibi talan etmişler. Haliyle kaçınılmaz son geldi çattı. 

Asıl meseleye geçmeden önce dün akşam sahaya çıkan kadro için bir iki laf etmem gerekiyor.

Kurtarıcı diye getirilen Lucescu, dün akşamki kadro ile çıkacaktı ise hiç gelmesine gerek yoktu. O kadroyu TFF 1. Lig’den herhangi bir hocayı getirseniz çıkarır zaten. O halde ne gerek vardı elin ihtiyar Rumenine emeklilik piyangosu vermeye. 

Çıkan ilk on biri görünce geçmiş olsun dedim. Çünkü bu orta saha kurgusu ve defans yapısı ile İzlanda ile baş etmemiz mümkün değil. Bu şekilde on maç yapsak onunu da kaybederiz, hem de farklı şekilde. Birazcık futboldan anlayan herkes, fizik gücü çok yüksek bir takıma karşı istediği kadar teknik becerileri yüksek olsun bu kadar kısa bir orta sahayla çıkılmaması gerektiğini bilir. Orta sahada fizikli İzlandalılarla boğuşabilecek tek adamın Mehmet Topal, onu da stopere çekerek orta sahayı tamamen rakibe bırakıyorsun.

İleri uç için söylenebilecek tek şey; ‘Şapka düştü kel göründü.’  Üçüncü bölge diye tabir ettiğimiz bölgede, Arda, Burak ve Cenk Tosun var. Cenk Tosun iyi bir son vuruşa sahip forvet oyuncusu. Yani Cenk Tosun’dan verim almayı istiyorsanız takımınızın geri kalan örgüsünün mükemmel olması lazım. Takım tıkır tıkır oynayacak, topu ceza sahası civarına taşıyacak Cenk de fırsatçılığıyla gol atacak. Başka türlü Cenk Tosun’dan verim almanız mümkün değil. Öyle topu alsın adam geçsin,  adam eksiltsin, ara pası atsın yok öyle bir şey. Forvetinizden bunları bekliyorsanız o forvet kesinlikle Cenk Tosun değil. Cenk Tosun sadece iyi bir takımın iyi bir dişlisi olur o kadar. Daha fazlasını beklemek hayalcilik olur. 

Burak Yılmaz için hiç bir şey söylemek istemiyorum. O sahada her şeyi söylüyor zaten ama ısrarla anlamamakta direniyoruz. Adam bas bas bağırıyor ”benim bu takımda işim yok” diye ama biz duymuyoruz.

Gelelim arda turanı (adının baş harflerini bilerek küçük yazdım) tekrar Milli Takım’a aldıranların ve alanların bu millete hesap vermesi gerekir. Bu çocuğun Ay-Yıldızlı formayı giymesi Türk Futboluna ve Türk Halkına hakarettir. Bu hakareti yapanların da derhal bunun hesabını vermesi gerekir. Kimse yanlış anlamasın bunları akşam maçı kaybettiğimiz için yazmıyorum. Maç öncesinde Mehmet Demirkol’un da bulunduğu bir ortamda söyledim ve bunlar kayıtlara da geçti. Maçı çok farklı kazansaydık da fikrim değişmeyecekti. Bu günden sonra arda turan tek başına Milli Takımı sırtlayıp bir sonraki Dünya Kupasını kazansa bile fikrim değişmez. Çünkü benim için önemli olan iyi futbolculuğun yanında iyi insan olmak da çok önemli. 

Son olarak şunu söylemeden geçemeyeceğim; Nüfusunun %68 ‘i hayatında hiç kitap okumamış bir ülkeden erdemli bir takım çıkarabileceğimizi düşündüğümüz için biz çok safız aslında…

arda turan oyundan çıkarken nasıl bir karakter olduğunu gösterdi

 

About RöportajTürk

Check Also

SESSİZ GEMİDE AYKUT KOCAMAN TEK BAŞINA!

          Süper ligde 20 hafta geride kaldı. Ana gündem zirve yarışında …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir