Home / ANALİZLER / ÖZCAN OAL – TOLGA ÖZKALFA BU HAFTANIN YÜZ KARASIYDI

ÖZCAN OAL – TOLGA ÖZKALFA BU HAFTANIN YÜZ KARASIYDI

Eski FIFA Kokartlı Hakem Özcan Oal haftanın kritik maçlarını
sadece www.roportajturk.com için yorumladı..

380d96e7-4ce5-4ece-b30c-595da67165f9

GALATASARAY – BURSASPOR : BARIŞ ŞİMŞEK
Barış Şimşek son 4-5 yıldır kural hatası dahil bir çok hatalı maç yönetmesine rağmen her ne hikmetse birileri tarafından tutularak hala maç verilen, önemli maçlarda görevlendirilen bir arkadaşımız. Bu arkadaşın daha ziyade dikkati çeken tarafı büyük takım maçlarında hep tehlikeli yerlerde vermiş olduğu uydurma fauller neticesinde gollerin gelmesi. Bu da tabii ki bir hakem için çok yanlış bir olay. Bizim eskilerin tabiri ile “pansumancı hakem” derlerdi. Hani bir takım bir hafta önce hakem hatasına maruz kalmışsa oraya bir tane goygoycu, yalaka “pansumancı hakem” gönderirler o da orada gönüllerini yapar. İşte bu futbolun en kötü tarafı. Sahaya çıkmış 11’e 11 iki taraf, herkes adalet istiyor, herkes hak istiyor. Ben Barış Şimşek’i hakemliği boyunca hiç bir zaman tutmamışımdır. Zaten bu maçta yapmış olduğu hataları söylememe bile gerek yok. Çünkü ben sahada eyyam yapan hakemi hiç bir şekilde konuşmam. Çünkü hak yiyor ve verdiği kararlar maalesef kasıtlı ve taraflı.
BEŞİKTAŞ- MEDİPOL BAŞAKŞEHİR : CÜNEYT ÇAKIR
Cüneyt Çakır büyük hakem olduğu için artık onun verdiği kararlara saygı göstermek lazım. Kimse Cüneyt Çakır’ın üstüne çıkmaya çalışmasın. Hepimiz hakemlik yaptık, helal olsun çocuğa. Şimdi dünya kupasında maç yönetmiş, şampiyonlar liginde maç yönetmiş. Dünya kupasını yöneten bir Doğan Babacan abimiz vardı, onun arkasından gelen bütün hakemleri solladı dünya çapında bir hakem olup ismini her tarafa yazdırdı. Şimdi diyorlar ki son dakikada Quaresma’ya göstermediği sarı kart maksatlıdır, Fenerbahçe maçında oynasın diye. Bu kadar ucuz değil hakemlik. Dünya çapında hakemlik yapan biri bunu yapmaz. Şimdi belli kıstaslar vardır bu kıstaslarda hakem tercihini kullanabilir. Orada da Quaresma’nın hareketinin karşılığı %100 sarı kart olmalıydı. Ama Cüneyt Çakır orada kafasından geçen o bir saniye ya da salisede vermedi geçti gitti. Bu ligde onun gibi neler yapılıyor. Cüneyt Çakır’ın iptal ettiği bir gol var, önemli olan oradaki o faulü, arkadan çekilmeyi görüp, dengeyi bozan ve kendine avantaj sağlayan hareketi süzmek. Buna biz futbolda hücum faulü deriz. Hücum faulü süzen bir hakem artık büyük hakemdir. Bunun tartışmasını yapmasınlar. O bakımdan Cüneyt Çakır büyük bir hata yapmadı, güzel bir maç yönetti. Son dakikadaki pozisyonu kafaya takıyorlar ama bana göre son derece iyi bir maç yönetti tebrik ediyorum.
Ç.RİZESPOR-FENERBAHÇE: ALİ PALABIYIK
Ali Palabıyık’a yavaş yavaş ısındım. Maç da kolay oldu tabii. Hakemi zorlayan bir maç olmadı. 5 gollü bir maç olunca da hakemin işi çok kolaylaştı. Ben de Ali Palabıyık kompleksi vardır normalde, pek beğenmem hakemliğini ama bugün verdiği kararları beğendim, doğruydu. Kırmızı kartta son derece haklıydı. Çünkü hep bunu istiyoruz. Arkadan gelip de bir oyuncuya tekme atan, onu sakatlayacak derecede dengesiz hareket yapan adamı sahada tutmayacaksın. Aferin, sarı kartlarını da çok yerinde kullandı ki maçı kargaşaya getirmedi. Çünkü daha önceki maçlarında çok fazla tepesine biniyorlardı, itiyorlardı, kakıyorlardı çok kızıyordum. Bugün pek dokundurtmadı. Herhalde ikazlarımızı dinliyor Ali Palabıyık. İyiydi bugün ama böyle 5-1 lik bir maçta hakem konuşulmaz tebrik etmek gerekir. Söylenecek bir şey yok, karşıdaki takım hakeme bir söz bırakmadı. Hakem için kolay bir maç oldu.
AKHİSAR BLD-KASIMPAŞA: TOLGA ÖZKALFA
Tolga Özkalfa, Halis Özkahya ve Deniz Çoban için ben yıllar önce bir espri yapmıştım. “Allah bunları eğer sevmiş olsaydı, Çoban, Kahya ve Kalfa yapmazdı.”Soyadlarından belli. Şimdi Çoban gitti Kalfa geldi yanlarına. Daha ne istiyorlar, bu adam FİFA Kokartından çıkarılmış, en azından 10-15 rezalet maç yönetmiş. Haftalardır dinleniyordu. Aman oh çok güzel maç vermiyorlar diye sevinirken, baktık ki bu hafta maçta. Rezaletin böylesi bir hakem için olamaz. Yardımcı hakem ile birlikte golü verdiler, santraya gittiler, düğün dernek başladıktan sonra geriye döndüler. Yok kalecinin önünde adam varmış, yok ofsaytmış, tiyatro sahnesi kuruldu. Böyle adamları eğer siz Türk Hakemliğinde barındırırsanız sonra da hakem camiasına bir sürü laf ettirirsiniz. Cüneyt Çakır’lara da bunların yüzünden laf ederler. Bu kadar maksatlı hareket etmek ne demek ? Şimdi Kasımpaşa’nın günahı ne? Bu takım bir puanla ligden düşerse günah değil mi? Bu kimin hediyesi olacak? Tolga Özkalfa’nın bana göre bir an evvel hakemliği bırakması lazım. Kardeşim sen FİFA kokartı taşırken kokartını aldılar mı? Aldılar. Attan inip eşeğe binilir mi? Bırak şu işi gitsin. Hiç olmazsa Çoban bıraktı gitti, bir Kasımpaşa maçından sonra günah çıkardı. Sen de git. Şimdi bir de Kahya başladı. Onun da biraz şansı vardı o gün program yoktu. Ama piyasaya çıkar çıkmaz şeytani düdükler çaldı durdu. Onu da ileri ki maçlarda hizaya getiririz.Ama yardımcı hakemi ile beraber Tolga Özkalfa bu haftanın yüz karasıydı. Artık mümkün değil maç vermezler. Zaten gözlemci de notunu vermiştir.

Muhabir : Yılmaz Bezgin
Editör : Müge Hatice Yönter

About Müge Hatice Yönter

Check Also

AYLA’NIN OSCAR YOLCULUĞU

  Safiye DEMİR   Oscar Ödül Töreni! Sinema dalında Dünya’nın bilinen en ünlü ödül töreni. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir