Home / ANALİZLER / ÖZCAN OAL – HÜSEYİN GÖÇEK MÜKEMMELE YAKIN BİR MAÇ YÖNETTİ!..

ÖZCAN OAL – HÜSEYİN GÖÇEK MÜKEMMELE YAKIN BİR MAÇ YÖNETTİ!..

Eski FIFA Kokartlı Hakem, Hakem Hocası Özcan Oal Fenerbahçe – Beşiktaş derbisini sadece bizim için değerlendirdi. .

380d96e7-4ce5-4ece-b30c-595da67165f9

YILMAZ BEZGİN (YB) – Hocam iyi akşamlar, tatsız tuzsuz bir derbiyi geride bıraktık. Bize genel bir değerlendirme yapar mısınız?

ÖZCAN OAL (ÖO) –Bir derbi maçta koca 45 dakikada bir tek pozisyon var, o da Fenerbahçe’nin pozisyonu, hazırlanmış bir pozisyon değil, karambolden oluşan bir pozisyon. 90 dakika içinde son dakikalardaki yüklenmeler dışında tek bir pozisyonu olmayan bir derbi. Fakat futbolcuların birbirlerine karşı iyi niyetli olmayan sertlikleri hakemin işini zorlaştırdı. Fenerbahçe taraftarlarının centilmenliğe hiç yakışmayan, Gökhan Gönül’e top her ayağına geldiğinde yapılan protesto futbol adına çok büyük bir yanlış. Olmaması gerekir, çünkü profesyonel oyuncular bugün bu takımda oynarken yarın başka bir takıma gidebilir. Neticede herkes ekmeğini kazanma peşinde. Hakem elinden geldiğince oyunu oynatmaya çalıştı, yerinde sarı kartlar kullandı. Ama tabii ki faullerin fazla olması hakemi biraz zorladı. Onun için maç hakem açısından biraz zor oldu. Çok fazla karmaşa olmadı. Derbi maçlarında ufak tefek gürültüler olur ama bu maçta sadece sertlik vardı, futbol yoktu.

fb-bjk-maci

YB- Hocam, Hüseyin Göçek’in bu maça atanmış olması doğru bir karar mıydı sizce?

ÖO – Bana göre en doğru karar. Maçtan önce de söyledim. Hem Avrupa’daki maçlarda hem de Türkiye’deki maçlarda başarılı olan bir tek Hüseyin Göçek kalmıştı bu maçı yönetebilecek zaten. O da utandırmadı bizi, mükemmele yakın bir maç yönetti ama tabii ki ufak tefek şeyler oldu. Fenerbahçe’nin verilmeyen golü de doğru karardı, bu pozisyonun tartışacak bir tarafı yok. Hüseyin Göçek bu derbiyi başarıyla yönetti diyebiliriz. Maçta futbol adına kalite olmayınca hakemin zorlanması doğal. Çok faul yapılınca hakeme fazla iş düştü ama dediğim gibi Hüseyin Göçek bunun altından başarı ile kalkmasını bildi.

YB – Peki Hocam, bize Fenerbahçe ve Beşiktaş’ı değerlendirebilir misiniz?

ÖO – Her nedense Beşiktaş beraberliğe razı bir taktikle çıktı. Kadrosu ona göreydi. Uzun zamandır oynamayan Kerim Frei’in derbi maçında kadroda olması beni şaşırttı. Aatif Chahechouhe da Fenerbahçe’de aynı pozisyonda, her ikisinin de oyuna etkisi pek olmadı. Ama Beşiktaş beraberliğe razı olarak kademeli ve defans ağırlıklı oynadığı için Fenerbahçe üstün gibi gözüktü. Ama Fenerbahçe’de de pozisyona girecek adam yoktu. Doğru dürüst pas yapamadılar. Orta sahadaki Volkan Şen’in ilk yarıda oynatılmaması  Fenerbahçe’nin hızını kesti. İkinci yarıda Volkan Şen oyuna girdiği zaman oyun biraz süratlendi, Alper Potuk da Volkan’a arkadan destek verdi. Bundan dolayı Fenerbahçe üstün oynamış göründü ama tabii ki futbol iyi olmayınca netice bu oluyor. Fenerbahçe geçen haftalara nazaran çok kötüydü, iyi değildi.

gokhan-kadikoyde

YB – Advocaat’ın Emenike’yi hiç kullanmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

ÖO – Emenike geçen haftalarda çok etkili bir oyun oynamadı ve medyaya yansıyan bir takım sorunlar yaşadı. Öyle tahmin ediyorum ki, hoca bütün planını Sow ile Van Persie’nin üzerine yapmış. Ben hocaların bu tür tercihlerine pek karışmam çünkü onlar oyuncularla antrenmana çıkıyorlar, son durumlarını biliyorlar ve ona göre kadro tercihi yapıyorlar saygı duymak gerekir.

3-12-2016-1

Muhabir  : Yılmaz Bezgin

Editör      : Müge Hatice Yönter

About Yılmaz Bezgin

Check Also

AYLA’NIN OSCAR YOLCULUĞU

  Safiye DEMİR   Oscar Ödül Töreni! Sinema dalında Dünya’nın bilinen en ünlü ödül töreni. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir