Home / ANALİZLER / ÖZCAN OAL – CÜNEYT ÇAKIR DERBİLERDEKİ EN İYİ MAÇINI BU AKŞAM YÖNETTİ

ÖZCAN OAL – CÜNEYT ÇAKIR DERBİLERDEKİ EN İYİ MAÇINI BU AKŞAM YÖNETTİ

Şuanda İtalya’da bulunan Eski FIFA Kokartlı Hakem Özcan Oal bu akşam ki Fenerbahçe- Galatasaray derbisini sadece www.roportajturk.com için yorumladı…

380d96e7-4ce5-4ece-b30c-595da67165f9

YILMAZ BEZGİN (YB)- Hocam iyi akşamlar ,bu akşam ki derbide Cüneyt Çakır’ın performansını nasıl değerlendirirsiniz?

ÖZCAN OAL (ÖO)- Cüneyt Çakır derbilerdeki en iyi maçını bu akşam yönetti.Verdiği tüm kararlar doğru, futbolcularla diyaloğu mükemmeldi, sert oyuna gösterdiği haklı sarı kartlarla mani oldu. Oyuncuları sertlikle durdurmak maçtaki sarı kart sayısını arttırdı. Fenerbahçede Volkan’ı durdurmak, Galatasarayda da Bruma’yı durdurmak için yapılan taktik fauller oyunun sertleşmesine sebep oldu. Galatasarayda Serdar Aziz, Sinan , Hakan Balta bunların yapmış oldukları fauller hep taktik faulleriydi ki bunları Cüneyt çok iyi süzerek oyunun devamını sağladı ve mükemmel bir maç çıkardı.Bence oyunun hakkı da gelen pozisyonlara göre zaten Fenerbahçenindi. İki üç tane pozisyona girdi, onlarda gol oldu. Penaltı yüzde yüz doğru bir karardı. Hatta Van Persie topa daha yakın olsaydı, hareketi yapan Galatasaraylı futbolcu kırmızı kart bile görebilirdi. Ancak top biraz uzakta olduğu için Cüneyt orada sarı kartını kullanarak ustalığını gösterdi.Cüneyt Çakır’ ı bir kez daha kutluyorum.Bir Fenerbahçe – Galatasaray maçı yıllardır bu kadar mükemmel yönetilmedi. Türk hakemliği için de bir yüz akı oldu. Tebrik ediyorum kendisini.

YB- Fenerbahçe – Galatasaray cephesinden maçı değerlendirebilir misiniz?

ÖO- Oyunun stresi, futbolcular tabii ki hakemin vermiş olduğu kararlarda zaman zaman Cüneyt ‘in üzerine gittiler,itiraz ettiler bunlar oyunun heyecanı olarak olabilir ama Galatasaraylılar biraz daha fazla aktiftiler hakeme itirazlarında.Neticesinde de kartlarını görmüş oldular

YB- Bir de tabii Kadıköy faktörü var.
ÖO- Evet bir de sporun centilmenlik olduğunu unutmamaları lazım, centilmenlik dışına çıkıldığı zaman iyi olmuyor.Herhalde görüyorsunuz Cüneyt çok iyi bir psikolog gibi gitti önce konuşarak, dialog kurarak önlemeye çalıştı sonra kartlarını kaldırdı. Fenerbahçe zaten üstünlüğünden dolayı hakemle pek fazla uğraşmadı.Hakemle uğraşan Galatasaraylılardı.Neticesinde iyi bir maç seyrettik , futbol olmamasına rağmen, heyecanı olan bir maçtı.

YB- Peki hocam bugün çok önemli bir şey yaşandı 6 yıl sonra ilk defa deplasman yasağı kalktı ve taraftar geldi biliyorsunuz.
ÖO- Bu mükemmel bir şey ,Avrupai bir düşünüş inşaAllah Türk spor severlerin devamlı böyle her yerde, amatör küme maçlarında bile böyle olmasını dileriz. Spor bir temaşa zevki olan, seyretme zevki olan bir oyundur .Ama bunu gelip seyredeceksin, kadın, çoluk çocuk aileleri ile herkes maça gelip çekirdeğini, leblebisini yiyip maç seyredecek.Bu böyle olmalı.Bunun başlangıcı da çok iyi oldu.Bir Fenerbahçe – Galatasaray maçında da böyle olayların olması çok güzel bundan sonra inşaAllah devam eder ve böyle iki takım sevgisiyle hem futbol oynayanlar hem seyredenler büyük zevk duyarlar .

YB- Bu da bizim en büyük temennimiz ,futbol taraftarla güzel, taraftarı olduğu, karşılıklı taraftar olduğu zaman güzel yani sizin maç yönettiğiniz zamanlar tribünler yarı yarıyaydı.
ÖO- Tabii tabii.Seyrederseniz biraz evvel gösteriyordu TRT 3 te falan hep o bizim maçları, 1987’ de şampiyon oldukları maçlar ama o zaman centilmenlik, efendilik futbolcular için çok daha önemliydi, iyiydi.Şimdi kaçırdılar biraz ucunu.

YB- Hocam çok teşekkür ederiz
ÖO- Ben de teşekkür ederim. İyi akşamlar

 

Muhabir: Yılmaz Bezgin
Editör: Müge Hatice Yönter

 

 

 

 

 

 

 

Buraya yönlendiriliyorsunuz (En iyi 10 film)

About Müge Hatice Yönter

Check Also

AYLA’NIN OSCAR YOLCULUĞU

  Safiye DEMİR   Oscar Ödül Töreni! Sinema dalında Dünya’nın bilinen en ünlü ödül töreni. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir