Home / ANALİZLER / ÖZCAN OAL – BİR DERBİ ANCAK BÖYLE YÖNETİLİR

ÖZCAN OAL – BİR DERBİ ANCAK BÖYLE YÖNETİLİR

Ligin seyri açısından çok önem arz eden bu akşamki Beşiktaş – Fenerbahçe derbisini Eski FİFA Kokartlı Hakem Özcan Oal ilk kez bize yorumladı..

380d96e7-4ce5-4ece-b30c-595da67165f9

 

Beşiktaş-Fenerbahçe maçları genellikle pek fazla hırlı-gürlü olmazdı. Ama nedense bu maçta futbolcular birbirlerine bayağı bir sert girerek hakemin kart kullanmasına sebep oldu ki Fırat Aydınus kartlarını kullanmakta mümkün olduğu kadar temkinli davrandı. Artık işin sonunda işler faule dönüşünce sarı ve kırmızı kartlar furyası başladı. Ama dikkatimi çeken, maçın daha ikinci dakikası dolmamışken üç tane faul vardı. Yani maçın bu şekilde olacağı belliydi. Ama hakemlik bir şey yok. Fırat Aydınus mükemmel bir maç yönetti. Bu havadaki bir maç ancak böyle yönetilebilirdi. Başkaları olsa ne yapacağını şaşırır, kartı gösteremez tepki alır. Pozisyonlara yakın olup süzemez. Fırat Aydınus futbolculara yakın olarak onları teskin etti. Bana göre bir derbi maçı ancak bu kadar iyi yönetilebilirdi. Başka sözü olmaz bu işin.
Kırmızı kartlarda hakem yüzde yüz haklı. Çünkü sarı kartların hepsini haklı olarak gösterdi. Ne dedik? Baştan sabretti, ikaz etti. ‘Bak kardeşim orada yaptın burada yaptın’ dedi. Hepsini psikolojik olarak etkiledi. Kartlarda da dikkat ederseniz kimse sesini çıkaramadı.

Volkan’ın yaptığı esas bir terbiyesizlik var. Volkan gibi bir adama hiç yakışmadı. Yahu kardeşim senin ne işin var gidip yan hakemle konuşuyorsun. Topunu oyna. Bunu bizim futbolculara bir türlü öğretemedik. Oraya gidip de yan hakemle konuşmanın nasıl bir fayda sağlayacağını bana bir söylese de anlasam. Hakem ne yaptı? Bir şey mi yaptı? Bu maç bu kadar yönetilir. Çünkü Beşiktaş tek başına top oynuyor. Fenerbahçe’de hiç bir şey yok. Maçın 70 dakikası Beşiktaş’ın üstünlüğüyle geçti. Ama dediğin gibi son dakikada bir şok. Zaten ilk yarıda da son dakikada bir şok. Bana göre maç Beşiktaş’ın hakkıydı ama şans Fenerbahçe’nin yanındaydı.
Beşiktaşlıların penaltı bekledikleri pozisyonun penaltı ile alakası yok. Fırat Aydınus top oynamış bir hakem, pozisyonda müdahalenin rakibe mi yoksa topa mı olduğunu, kasıt olup olmadığını çok iyi süzdü. O pozisyonun penaltı ile alakası bile yok.

Fırat Aydınus Mükemmel Bir Maç Yönetti
‘Fırat Aydınus Mükemmel Bir Maç Yönetti’

Bu maçta hakem açısından eleştirilebilecek bir şey yok ama oyuncuların birbirlerine karşı davranışları hiç Beşiktaş- Fenerbahçe maçlarına yakışmadı.
Emenike oyuna girdikten sonra ortamı biraz gerdi. Yaptığı hareketi normal bir futbolcu yapar mı? Çok ayıp. Orada yatan adamı sen al buldozer gibi elinle kenara atmaya çalış. Taş atar gibi. Bu futbolculuk falan değil düpedüz terbiyesizlik. Sarı kart doğru ama orada ben olsaydım kırmızı kart gösterirdim. Ben biraz hümanistimdir. İnsana karşı yapılan hareketi pek iyi karşılamam. Ama Fırat Aydınus iyi yaptı sarıyı göstermekle maçın elektriğini aldı. Orada kırmızı kart da çıkarabilirdi ama çıkarsa bu sefer daha büyük olaylar olurdu.
Son saniyede gelen gol ile birlikte ligin seyri ne olur? Kimin şampiyon olacağı ile birlikte en altta iki takım hariç kimlerin düşeceği de belli olmaz. Ligin dibindeki üç takım da galip geldi. Şampiyonluk olayında Beşiktaşın avantajı bana göre yüzde ellinin üstünde. Başakşehir onun rakibi olacak. Ama şimdi bu son dakika golüyle yüzde ellinin üstündeki olayı bana göre fifti fiftiye getirdi. Ama yine de Beşiktaş’ın şampiyonluğu kaybedeceğini tahmin etmiyorum.

 

Muhabir: Yılmaz Bezgin

Editör: Müge Hatice Yönter

About RöportajTürk

Check Also

SESSİZ GEMİDE AYKUT KOCAMAN TEK BAŞINA!

          Süper ligde 20 hafta geride kaldı. Ana gündem zirve yarışında …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir