Home / RÖPORTAJTÜRK TV / MARMARA DEPREMİ’NİN 20. YILINDA BİLİNÇLENDİRME TOPLANTISI

MARMARA DEPREMİ’NİN 20. YILINDA BİLİNÇLENDİRME TOPLANTISI

Müge Hatice YÖNTER, İstanbul (RT HABER)

 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, 1999 Marmara Depremi’nin 20. yılı nedeniyle Kandilli Rasathanesi’nde düzenlenen basın toplantısında ülkemizin birçok yerinde deprem üretme potansiyeline sahip aktif faylar olduğuna dikkat çekerek yaşadığımız coğrafyada tarih boyunca depremler olduğunu ve bundan sonra da olacağını ifade etti. Özener, depremin nerede ve ne zaman olacağından çok, olacak depreme ne kadar hazır olacağımızın daha büyük önem taşıdığını belirtti.

“Deprem kaçınılmaz bir doğa olayıdır. Önüne geçmemiz, engellememiz veya süresini geciktirmemiz mümkün değildir, ancak bilim ve teknolojinin ışığı altında zararlarını azaltmamız mümkündür. Bu konuda karar vericilerin, bilim insanlarının ve vatandaşların her birinin üzerlerine düşen önemli vazifeler bulunmaktadır” dedi.

“Ülkemiz bir deprem ülkesidir” diyen Prof. Dr. Haluk Özener, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’ndeki çalışmaları özetleyerek şu bilgileri aktardı:

“Ülkemizde ilk kez 1895 yılında iki istasyon ile kurumumuzca başlatılan çalışmalar, halen yoğunluğu Marmara Bölgesi’nde olmak üzere Türkiye genelinde farklı teknolojileri kullanan 450’ün üzerinde istasyon 7 gün 24 saat veri toplamaktadır. Ülkemiz bir deprem ülkesidir. Enstitümüz Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi’nde her gün ortalama 42 deprem kaydedilmektedir. Bu veriler 7 gün, 24 saat ve 365 gün prensibi ile çalışmakta olan kurumumuz personelleri tarafından değerlendirilmektedir. Bununla birlikte, üyesi olduğumuz uluslararası veri merkezlerine bağlı bulunan 3000’in üzerindeki sismik istasyondan anlık olarak sağladığımız verilerle ve komşu ülke kurumları ile yapılan ikili anlaşmalarla tüm dünya üzerinde meydana gelen depremlere yönelik bilgiler üretmekteyiz. 1900 yılından günümüze kadar ülkemizde meydana gelmiş depremlere bakıldığında, büyüklüğü 7’nin üzerinde ortalama 6.5 yılda bir deprem meydana gelmektedir. İlave olarak, Enstitümüz tsunami konusunda Bölgesel Uyarı Merkezi görevi yürütmektedir. Karadeniz ve Ege ve Doğu Akdeniz’i kapsayacak şekilde kıyı şeridinden 100 km’ye kadar olan 5.5 ve üzeri büyüklüğündeki tüm depremleri ve denizlerde meydana gelebilecek su seviyesi değişimlerini gözlemleyerek tsunami uyarı mesajları üretilmekte, bu mesajlar Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve üye ülkelere gönderilmektedir.

Ayrıca, enstitümüz Marmara’da kurulu 10 adet deprem istasyonu ile depremin yıkıcı etkisi öncesi erken uyarı sinyali üretmekte, İstanbul içinde kurulmuş sürekli kayıt yapan ve 120’nin üzerinde acil müdahale istasyonu ile de herhangi bir deprem sonrası birkaç dakika içinde depremin yarattığı yer hareketinin şiddeti ve binalarda beklenen hasar oranlarını gösteren haritalarını otomatik olarak üretebilmektedir. İlave olarak, çok sayıda tarihi bina, köprüler, yüksek yapı ve altyapı sistemlerinde kurulan yapı sağlığı izleme sistemleri bina titreşimlerini sürekli olarak izlemekte ve olası bir depremden hemen sonra bu yapılarda hasar olup olmadığını belirlemektedir.”

Prof. Dr. Özener, “Özellikle 1999 depremlerinden sonra yapılan bilimsel çalışmalarda elde edilen sonuçlar, Marmara Denizinde meydana gelecek ve aletsel büyüklüğü 7’nin üzerinde olacak bir veya bir kaç depremi işaret etmekle birlikte, ülkemizin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini unutmadan tüm ülke olarak depreme karşı hazırlıklı olmalıyız” ifadesini kullandı.

Toplantıda ayrıca Üsküdar ve Bahçelievler Belediyeleri ile işbirliği çerçevesinde afet eğitimi kapsamında bir grup ev hanımı Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Afete Hazırlık ve Eğitimi Birimi bünyesinde faaliyet gösteren DepremPark’ta yetkililerden depreme hazırlık eğitimi alarak 5.1 ve 7.0 büyüklüğündeki depremlerin simülasyonunu deneyimledi.

About RöportajTürk

Check Also

BAKAN KOCA AÇIKLADI! CAN KAYBIMIZ 1890’A YÜKSELDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  ‘Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’nu paylaştı. Bugün yapılan 40 bin 520 testten …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir