Home / ANALİZLER / Kültür Farkı

Kültür Farkı

Yılmaz BEZGİN   yilmazbezgin@roportajturk.com

 

 

 

 

 

 

Bir toplumdaki gelişmişlik seviyesini ölçmenin temel unsurlarından biri; Bireysel ya da toplumsal sorunlarını çözme şeklidir. Gelişmiş toplumlarda tartışma ķültürü hakim iken, geri kalmış ya da gelişmesini tamamlayamamış toplumlarda ise çatışma kültürü hakimdir.

İnsan doğası gereği sosyaldir. Yani yaşamını sürdürebilmesi için mutlaka başka insanlara ihtiyaç duyar. Dolayısıyla toplum ile iç içe yaşamak zorundadır. Birden fazla insanın yaşadığı yerde de mutlaka bir takım anlaşmazlıklar olacaktır. İşte ortaya çıkan bu anlaşmazlıklarda takınılan tavır o toplumun kültür seviyesini ortaya çıkarır.

Bizim geçmişimizden gelen birikimlerimiz ve mirasımız aslında sorunlarımızı çözmemizde bize yardımcı olacak çok fazla referanslar barındırmaktadır. Mesela bir atasözümüzde ”Sana yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma.” der. Yani Empati. Empati yapmak sorunları kavgasız, gürültüsüz ve medeni bir şekilde çözmemizi sağlar. Çünkü bir şey yapmadan önce ”Acaba bu hareket bana yapılsaydı nasıl hissederdim?” diye düşünmek insanı doğru davranışa yönlendirir.

Gelişmiş toplumların en önemli referans noktası budur. Problemler nasıl çözüme kavuşturuluyor? Karşılıklı konuşarak, tartışarak ama birbirine saygı göstererek, çözüm aranarak… Yani Tartışma Kültürü.

Geri kalmış toplumlarda ise en küçük problemlerin bile kavgalara,karmaşalara vardığı hatta ölümle sonuçlanan cinnetler ile son bulduğunu görürüz. Ve bu kavgaların kan davasına dönüşme oranı oldukça yüksektir… Yani Çatışma Kültürü.

Ne zaman ki meselelerimizi kavga etmeden tartışarak çözmeyi, en azından çözmeye çalışmayı öğreniriz işte o zaman medeniyet seviyemizin muasır medeniyetler seviyesine çıktığını görebiliriz…

 

About RöportajTürk

Check Also

CASSINI’NİN ARDINDAN

              İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü geçtiğimiz …

One comment

  1. Kültür farklılığı bizim toplumumuza bilinçli olarak empoze edilmiş bir komplodur. Bu biraz ütopik gelebilir size ama çesitli organizasyonlarla yapılan bilinçli harekettir. Sen fenerlisin ben cimbomluyum , sen sünnisin ven şiiyim , sen siyahsın ben beyazım gibi…..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir