Home / ANALİZLER / KATİLİ İLE YAN YANA GÖTÜRÜLDÜ

KATİLİ İLE YAN YANA GÖTÜRÜLDÜ

Müge Hatice YÖNTER – (RT Haber,İstanbul)

Dün gece Kartal’da bir katil tarafından yine bir kadının daha hayatına son verildi. Failin kendi oğlu ile birlikte ortaklaşa eve kurdukları gizli kamera ile işlenen cinayet ortaya çıktı. 51 yaşındaki Necati Yılmaz, birlikte yaşadığı Türkmenistan uyruklu Arzugül Komekova’ya iki el ateş ettikten sonra aynı silahla kendisini vurdu. Necati Yılmaz’ın oğlu verdiği ifadede; babasının Bulgaristan’dan hiçbir eşyasını yanına almadan geldiğini ve bu durumdan şüphelendiği için eve kurdukları gizli kamera kayıtlarına telefonundan ulaşarak babasını kontrol etmek istediğini belirtti. Babasının cansız bedenini yerde yatarken gören kişi bir arkadaşıyla eve gidip bakmak istedi ancak kilitli kapıyı açamayınca polis çağırmak zorunda kaldı. Necati Yılmaz’ın oğlunun ifade verirken ki rahat tavırları ise şüphe uyandırdı.

Şiddet aslında çok önce başlamış. Anlaşıldığı üzere Necati Yılmaz’ın oğlu da bu vakada en az babası kadar suçlu durumda.

Türk Ceza Kanunu Madde 134 der ki; Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile veya adli para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.

  1. Maddenin ikinci fıkrasına göre; kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacaktır. Eğer bu fiil basın yayın yoluyla işlenirse özel yaşam basın yayın araçlarıyla kamuoyuna duyurulursa verilecek ceza yarı oranında artırılacaktır.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin (AİHS) 8. Maddesinin ilk fıkrası “Her şahıs özel ve aile yaşamına, konutuna ve muhaberatına saygı gösterilmesi hakkına sahiptir” şeklinde düzenlenmiştir. İkinci fıkrada ise “Bu hakların kullanılmasına resmi bir makamın müdahalesi demokratik bir toplumda ancak milli güvenlik, kamu huzuru, ülkenin iktisadi refahı, düzenin korunması için zorunlu ölçüde kanunun izin vermesi şartıyla gerçekleşebilir” hükmü vardır.

AİHS’nin 8. Maddesince korunduğu şekliyle mahremiyet hakkı, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından 428 (1970) sayılı kararı ile kabul edilen Kitlesel İletişim Araçları ve İnsan Hakları Bildirisi ile “bir kişinin minimum müdahaleyle yaşama hakkı” olarak tanımlamıştır.

Yani bildiriye göre “mahremiyet hakkı”, esas olarak kişinin kendi hayatını en az müdahale ile sürdürmesinden ibarettir.

Olayın başka rahatsız edici tarafı ise cenazelerin cinayetin işlendiği evden çıkarılış ve götürülüş şekli. Kameraya yansıyan görüntülerden de anlayacağınız üzere önce katilin evden çıkarılmasının ardından maktül  belediye aracına yükleniyor. Ve maktül, faili ile birlikte aynı aracın içinde morga götürülüyor. En azından ölü bedene biraz saygı beklenirken ona da değer verilmediği ortada.

İnsan sormadan geçemiyor. Bu kadını bu muamelelere reva gören zihniyetin aklından geçen nedir? Kadının yabancı bir uyruktan oluşu mu? Kadının faili ile evli olmayışı mı?

Benim ortada gördüğüm çok net.

Necati Yılmaz bir katildir. Oğlu da gizli kamera kurmak isteyen babasına karşı çıkmadan onunla birlikte bu özel hayat ihlaline sebep olarak ve bunu telefonundan izlemeye devam ederek onun suçlarına ortaklık yapmıştır.

About RöportajTürk

Check Also

AYDOS ORMANI’NDA BİR GECEDE İKİ YANGIN AKILLARA SABOTAJ İHTİMALİNİ GETİRDİ

 İstanbul Anadolu yakasında son zamanlarda sürekli meydana gelen orman yangınları ile gündeme geliyor. Dün gece …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ipek sıva