Home / RT HABER / İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN KANAL D VE HÜRRİYET GAZETESİNE ZİYARET
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin ve Öğrencileri, Kanal D Haber Asistanı Canan Munuklu İle

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN KANAL D VE HÜRRİYET GAZETESİNE ZİYARET

Müge Hatice YÖNTER    mhyntr@hotmail.com

 

 

 

 

 

 

 

Dijital Medya ağının hızla geliştiği 21. yy’ın ikinci çeyreğinde haber bulmak kolaylaşsa da haber sunmak artık çok zor. Bulunan haberlerin birkaç dakika içerisinde tüketildiği, sosyal medya ağlarında kaybolup gittiği ya da 140 karaktere sıkıştırılarak servis edildiği günümüz medyasında gazeteci olarak yer almak gittikçe zorlaşıyor. Doğru haber ve doğru görüntü güvenilirliği neredeyse tükenmiş olan medyada, haberde tarafsız, yazdıklarını okurken ‘acaba?’ diye sorgulatmayan gazeteci olmak çok ciddi bir çalışma, özveri, içtenlik ve dürüstlük istiyor.

Yarının gazetecileri olmaya aday olan öğrencilerin bunları sadece teoride değil pratikte de bu işi yapan uzmanlardan duyması, görmesi ve öğrenmesi için İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri Prof.Dr. Suat Gezgin önderliğinde Hürriyet Gazetesi ve Kanal D Televizyonuna ziyaret gerçekleştirdi. İletişim fakültesi öğrencilerinin hem gazetede hem de televizyonda haber hazırlamanın serüvenini yerinde görmelerini amaçlayan etkinliğe yaklaşık elli öğrenci katıldı. Etkinlikte kafileye Kanal D haber asistanı Canan Munuklu eşlik etti.

İlk önce Hürriyet Gazetesi istihbarat müdürü Celal Korkut’u ziyaret eden genç gazeteci adayları daha sonra yazı işleri servisinde gerçekleştirilen sabah toplantısını yerinde izledi.

Bir sonraki güzergahta Kanal D ve CNN Türk stüdyolarına geçen öğrenciler, Kanal D haber dairesini ziyaret etti. Kanal D Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar yönetiminde gerçekleştirilen haber toplantısına katılan grup, burada da merak ettikleri soruları sorarak gelecekte yapmayı düşündükleri meslekleri ile ilgili bilgi aldılar.

 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin ve Öğrencileri, Kanal D Haber Asistanı Canan Munuklu İle
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin ve Öğrencileri, Kanal D Haber Asistanı Canan Munuklu İle

 

Hürriyet Gazetesi istihbarat müdürü Celal Korkut öğrencileri karşıladıktan sonra gazetenin işleyişi ile ilgili genel bilgiler verdi. Öğrencilerin sorduğu soruları da içtenlikle cevapladı. Haberin, istihbarat servisine düştüğü andan gazetede basıldığı ana kadar ki serüvenini anlatan Korkut; ”Habercilikte en önemli şeyin herkesin göremeyeceği ayrıntıları yakalayıp ortaya çıkarmak” olduğunu söyledi. Daha sonra öğrencileri her sabah rutin olarak gerçekleştirilen yazı işleri toplantısına davet etti.

sadfsafsdf
Hürriyet Gazetesi İstihbarat Müdürü Celal Korkut öğrencilerin sorularını yanıtladı.

 

sdfsdfsd
Hürriyet Gazetesi Yayın Direktörü Fikret Ercan Toplantıda

 

Hürriyet Gazetesi yayın direktörü Fikret Ercan başkanlığında toplanan birim sorumluları, hazırladıkları haberlerle ilgili bilgi verdiler. ‘Günde ortalama 700-800 haberin ellerine ulaştığını ancak içlerinden %10 kadarını kullandıklarını’ da belirten Celal Korkut ve bütün birim yöneticileri sırayla gündemlerinde olan haberlerle ilgili bilgi aktardıktan sonra Ankara’dan toplantıya bağlanan Hande Fırat ile Ankara gündemi konuşuldu. Karşılarında Hande Fırat’ı gören öğrencilerin ilk sorduğu soru 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı ile bağlantı kurması üzerine oldu.

kjlhı
Hande Fırat, 15 Temmuz Darbe Gecesinde Cumhurbaşkanına Ulaşmasını Anlattı
Ankara Temsilcisi Hande Fırat Canlı Bağlantıda
Ankara Temsilcisi Hande Fırat Canlı Bağlantıda

 

Kanal D ve CNN Türk stüdyolarının bulunduğu bölüme geçen kafile, burada da yetkililerden işleyiş hakkında bilgiler aldı. Fotoğraflar çekildi. Daha sonra Kanal D Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar genç gazeteci adaylarını haber toplantısına davet etti. Burada da meraklı öğrencilerin sorularına hedef olan haberciler içtenlikle sorulan soruları yanıtladı. Toplantıya canlı bağlantı ile dahil olan Ahmet Hakan ilgi çekti.

Öğrenciler Kanal D haber toplantısına katıldı
Öğrenciler Kanal D haber toplantısına katıldı
asdasdasda
Ahmet Hakan ilgi odağı oldu

 

 

 

About RöportajTürk

Check Also

JANDARMA SKORSKY S-70 İLE TRAFİĞİ DENETLİYOR

JANDARMA helikopter destekli trafik denetlemesi yaptı. Maslak’ta bulunan İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’ndan havalanan  Skorsky S-70 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir