Home / EN YENİLER / İRFAN POLAT – EĞİTİM VE SPOR BİRLİKTE OLMAK ZORUNDA

İRFAN POLAT – EĞİTİM VE SPOR BİRLİKTE OLMAK ZORUNDA

Onu ilk duyduğumda bir Türk olarak gurur duydum. İtalya Futbol Federasyonunun gençlik geliştirme projesi kapsamında bir Türk antrenörün, Fiorentina Kulübü’ nde oynayan bazı oyuncuların kişisel gelişimi ve yaşam koçluğu  görevine getirilmesi Türk Futbolu için önemli bir olay. Eğitimini Oxford’da almış, yıllarca yurt dışında antrenörlük yapmış ve şimdi yurda dönüp Türk Futboluna hizmet etmeye çalışan İrfan Polat’tan bahsediyorum. Kişisel gelişim ve bireysel antrenörlüğü konuşmak için İrfan Polat ile bir araya geldik. Onu dinlerken aslında Türk Futbolunu içinde bulunduğu kaostan çıkarabilecek donanımda insanların bu ülkede gayet rahat yetiştiğine tanıklık ediyoruz. Ne yazık ki, Türk Futbolunun en büyük sorununun liyakat olduğunu net olarak görüyoruz. İrfan Polat, sadece futbolculara değil, basketbolculara, voleybolculara ve hentbolculara da bilimsel çalışmaları ile destek olmakta ve performanslarının en üst seviyeye çıkması için ekibiyle hizmet vermekte. 

img-20161223-wa0040

YILMAZ BEZGİN (YB) – Kısaca İrfan Polat’ı tanıyabilir miyiz?

İRFAN POLAT (İP) – 1980 yılında Diyarbakır’da doğdum. Daha sonra Trabzon’da yaşadım. Eşim de Trabzonludur. Yaklaşık üç yıldır İstanbul’da yaşıyorum. Oxford Üniversitesi’nde hem Davranış Bilimleri hem de Bireysel Performans Alanıyla ilgili eğitim aldım. Eğitimimi tamamladıktan sonra, gerek İngiltere’de ve gerekse Almanya’da çok değerli akademi hocaları ile çalıştım. Hocalarım Şenol Crayf, Ellen Dimitrius, Ciskart Diyabone ve Cristian Albatros. Okulda aldığım teorik eğitimimi bu hocaların yanında geliştirdim. Bana çok büyük katkıları oldu. Hala yaptığım çalışmalarda bu hocalarımla kontak halindeyiz. Bir müddet sonra artık bilgi birikimimi ülkem için kullanmam gerektiğine karar verdim ve Türkiye’ye döndüm. Ümraniye’de sporculara hizmet verdiğimiz merkezi açtık. Bu merkezi son teknoloji ürünü ölçüm ve takip cihazları ile donattık. Burada yaptığımız çalışmalar tamamen bilimsel çalışmalar. Sporcuların vücut analizi, yağ grubu, kas grubu, iskelet grubu ölçümlerini eksiksiz yapıyoruz. Yeni bir cihaz getirdik, bu cihaz ile oyuncunun ritmik koşu stilini görüyoruz ve oyuncunun koşu stilindeki eksiklikleri giderebiliyoruz. Sporcular üzerinde yaptığımız bu bilimsel çalışmalar neticesinde tespit ettiğimiz eksik yönlerinin giderilmesi için bireysel çalışma programı hazırlıyoruz. Her üç ayda bir sporcuların bütün değerleri yeniden ölçülüyor ve böylece katettiği aşama takip ediliyor. Eğer oyuncunun değerlerinde eksi yönde bir hareket varsa bunu telafi etmek için program hazırlıyoruz ve oyuncunun performansının yükselmesi için bireysel çalışmalar yapıyoruz.

 “Altyapılar İşinin Ehli Hocalara Teslim Edilmiyor.”

img-20161223-wa0020

YB – Oyuncular size geldiklerinde zaten belli bir aşamadalar, sizinle birlikte yeni bir aşama katediyorlar. Bu aşamaları bilimsel olarak takip eden biri olarak Türkiye’deki altyapıların seviyesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

İP – Bence Türkiye’de altyapı yok dersem abartmış olmam. Bazı özel istisnaları saymazsak gerçekten altyapı diye bir organizasyon yok Türkiye’de. Aslında bütün kulüplerimiz bir takım çalışmalar yapıyorlar. Ama organizasyonlar yetersiz. Altyapılar işinin ehli hocalara teslim edilmiyor. Hoca seçimleri liyakat ile değil ilişkiler ile yapıldığı için gelişime kapalı. Bu bizim kanayan yaramız. Avrupa Şampiyonasına gittik, Milli Takım’da oynayacak bir stoper ve forvet bulamadık. Ne kadar acı bir durum. Altyapılar bu kadar yetersiz olunca da üstyapıya geçen oyuncular çok büyük sıkıntılar yaşıyorlar. İşte biz bizimle çalışan oyuncuların bu sıkıntıyı yaşamaması için bilimsel olarak çalışmalarımızı yapıyoruz ve bu çalışmalar neticesinde oluşturduğumuz bireysel programı uygulayarak bu oyuncuların eksiklerini gideriyoruz.

“Türk Oyuncularda Bu Denge Asla Yok.”

img-20161223-wa0013

MÜGE HATİCE YÖNTER (MHY) – Peki kulüpler açısından bu değerlendirmeyi yaptınız. Futbolcular açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

İP – Futbolcular açısından tehlikeli bir çok yön var aslında. Mesela futbolcu biraz para kazandı mı hemen araba alıyor, mankenlerle takılmaya başlıyor. Profesyonel yaşam şartlarına uymuyor. Antrenmandan sonra dinlenmesi gerekir ama dinlenmiyor. Yediğine içtiğine dikkat etmesi gerekiyor ama etmiyor. Medyanın da etkisiyle çok çabuk havaya giriyor. Altyapı da zayıf olunca bir noktadan sonra oyuncu artık geriye doğru gitmeye başlıyor. Avrupa’da ise para kazanan oyuncunun yaptığı ilk iş kendisine bireysel antrenör tutmaktır. Neden? Çünkü adam doğru ve yeterli çalışmazsa geriye gideceğini biliyor. Başarılı olmanın yolunun çok ve doğru çalışmaktan geçtiğini biliyor. İşte biz bu kültürü Türkiye’de de yerleştirmek için çalışıyoruz. Bakın Avrupalı oyuncuların üst adale grubu ile alt adale grubu aynı. Dolayısıyla dengesini ve hızını çok kolay ayarlayabiliyor. Ama Türk oyuncularda bu denge asla yok. Ya üst kaba alt zayıf ya da üst zayıf alt kabadır. Neden? Çünkü doğru çalışmıyor. Bu da denge ve hız açısından çok büyük sıkıntılar yaşatıyor oyuncuya. İşte biz bütün bu eksikleri tespit ederek, alt ve üst adale gruplarının beraber gelişmesi ve kuvvetlenmesi için çalışmalar yapıyoruz. Denge, hız ve motorik özellikler futbolcu için olmazsa olmazlardır.

“Alt yapıdan çıkardığımız oyuncuları oynatamıyoruz.”

img-20161223-wa0029

YB – Siz yurt dışından gelerek bu işe giriştiniz. Türkiye’de işbirliği yaptığınız menajer veya kulüp var mı?

İP – Kulüp olarak Çubukluspor çok destek oldu bize. Bu işe çok inandılar. Bu anlamda Çubukluspor’dan Erol Muratoğlu ile Eyüp Aktaş’a çok teşekkür etmem gerekiyor. Menajer Metin Korkmaz ile çok ciddi bir çalışmamız var. Aslına bakarsanız bir menajerin en önemli işi haklarını elinde bulundurduğu oyuncuların kişisel gelişimleri ve bireysel performansları ile yakından ilgilenmesi gerekir. Metin Korkmaz ile ilk görüştüğümüzde kurmaya çalıştığımız sistemin Avrupa’da kullanılan ve başarıya ulaşan sistem olduğunu gördü. Metin Korkmaz bu işin önemini kavramış Türkiye’nin en önemli menajerlerinden biri. Ayrıca Çağatay Korkmaz ve Güney Adatepe ile birebir çalışıyoruz. Yabancı oyuncuya karşı değilim ama uyguladığımız kural çok yanlış. Biz alt yapıdan çıkardığımız oyuncuları oynatamıyoruz. Kadrolarda çok fazla yabancı oyuncu var. Altyapılarımız zaten sıkıntılı ama hasbelkader oradan çıkan oyuncuları da oynatamayınca tamamen kaybediyoruz. Oysa daha efektif bir sistem kurulabilir. Katılımcı, altyapıların özendirildiği, genç oyunculara yatırım yapmanın teşvik edildiği bir sistem. Ama maalesef bizde günü kurtarmaya yönelik çalışmalar yapıldığı için uzun vadeli ve sağlıklı programlar yapılamıyor. Bir de altyapılar ile üstyapılar arasında o kadar çok fark var ki, oyuncu altyapıdan yukarı çıktığı zaman sudan çıkmış balığa dönüyor. Oysa en alt yaş grubundan A Takıma kadar bir takımın aynı sistemi ve aynı çalışma prensiplerini uygulaması gerekir. Yani her kulübün bir anayasası olmalı ve işler ona göre yürütülmeli. Avrupa’da sıradan bir takımda bile bu var. Ama bizde en iyi kulüplerimiz bile bundan çok uzak.
Biz çalışmalarımızda sadece antrenman yüklemesi yapmıyoruz. Aynı zamanda mental olarak da oyuncuyu hazırlıyoruz. Çünkü hem mental hem de fiziksel olarak hazır olmayan bir oyuncu sahada istediklerini yapamaz. Oyuncu güçsüzse beyni ayaklarına hükmedemez. Fizik olarak güçlü ama mental olarak hazır değilse takıma uyum sağlayamaz, hocasının verdiği taktiği uygulayamaz, enerjisini boş yere harcar. Bizimle çalışan oyuncuların kültürel yapılarını geliştirmek için de çalışmalar yapıyoruz. Mesela her oyuncuya ilgi alanlarına göre kitaplar okutuyoruz. Okuduğu kitaplar üzerine değerlendirme konuşmaları yapıyoruz. Entellektüel kişiliğini geliştiren insan her alanda başarılı olur. Bu spor için de geçerli bir kuraldır. Dolayısıyla sporcunun da okuması ve kendini kültürel olarak geliştirmesi gerekiyor. Biz sporcularımıza bu konuda da yardımcı oluyoruz.

“Entellektüel Kişiliğini Geliştiren İnsan Her Alanda Başarılı Olur. “

img-20161223-wa0026

 

YB – Altyapılarda spor eğitimi alan oyuncuların önündeki en büyük engeller nelerdir?

İP – Birinci sıraya eğitim sistemimizi koymamız gerekiyor. Çünkü öyle bir sistem var ki, çocukları ve ailelerini eğitime devam etmek ya da spora devam etmek arasında tercih yapmak zorunda bırakıyor. Bakın profesyonel sporcu olmasa bile herkesin spor yapması gerekir. Sağlıklı bir yaşam için spor yapmak şart. Ama bizde böyle bir alışkanlık yok. Neden yok? Çünkü sistem izin vermiyor. Oysa küçük yaştan itibaren spor yapmaya özendirmesi gerekirken tam tersini yapıyor. Sporcu olmak isteyenlere bile engeller koyuyor. Avrupa’da ve Dünya’da başarılı olan ülkelere bakın, istisnasız okul ve spor birlikteliğini sağlamış ülkelerdir. Çocuk hem okuluna devam edip hem de ilgi duyduğu spora devam ederse mutlaka başarılı olur. Sporda istediği noktaya gelemese bile, en azından eğitimini aldığı mesleğe devam eder ve bu arada spor yapma alışkanlığı kazandığı için de sağlıklı bir birey olur. Burada Milli Eğitim Bakanlığı’na çok büyük bir sorumluluk düşüyor. Erken yaşta hangi çocuğun hangi spora yatkın olduğunu uzman hocalar tarafından tespit ederek yönlendirmesi gerekir. Ancak bu şekilde sağlıklı bir nesil yetiştirebiliriz. İkincisi, kulüplerdeki altyapı sistemi. İnanılmaz bir ahbap-çavuş ilişkisi var. Liyakat hiç yok, plan yok, program yok. Çocuk gelişiminden anlayan ekip yok. Oysa yedi yaşında çocuk alıyorsun eğitmek için ama çocuk gelişiminden anlayan personelin yok. Nasıl bir sistem bu. Adam futbol oynamış diye getiriyorlar altyapının başına, gencecik pırıl pırıl çocuklar böylece kaybolup gidiyor. En başta antrenörleri eğitmemiz gerekiyor. Antrenörün eğitimli değilse dünyanın en yetenekli oyuncu adayları elinde heba olur gider. Bizim de ülke olarak yaşadığımız bu maalesef. Bu işin çözümü gerçek anlamda spor akademilerinin kurulması. Bu aslında çok kolay, ülke olarak bu potansiyelimiz var ama ülkeyi yönetenlerin bunu gerçekten istemesi lazım.
İngiltere’de West Bromwich Albion’da çalıştım. WBA İngiltere’nin sıradan bir takımı olmasına rağmen altyapı tesislerine ilk girdiğimde hayran kaldım. Bizim bir çok Süper Lig takımımızdan daha donanımlı tesisler. Oyuncuların her türlü ihtiyacı düşünülmüş ve ona göre dizayn edilmiş. Şimdi oradan yetişen sporcu ile soyunma odası olmayan, antrenmandan sonra duş alacak yeri olmayan sahalarda yetişen oyuncu bir olur mu? Biz gerçekten kendimizi kandırıyoruz. Bu şekilde bir yere varmamız mümkün değil.

“İngiltere’de West Bromwich Albion’da Çalıştım”

img-20161221-wa0025

MHY – Sporcularınızla yaptığınız bireysel çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

İP – Öncelikle son teknoloji ürünü cihazlarla oyunculara testler yapıyoruz. Hangi kas grupları gelişmiş hangileri zayıf kalmış tespit ediyoruz. Ve zayıf olan kas gruplarını kuvvetlendirmeye yönelik program yapıp uyguluyoruz. En içteki kas gruplarına kadar özel kameralarla inip sıkıntının ne olduğunu buluyoruz. Uzman ekibimiz elde ettiğimiz bu bulguları değerlendiriyor ve ona göre program hazırlıyoruz. Bazı oyuncular sürekli aynı bölgeden sakatlanır, dikkatinizi çekmiştir. Aslında bunun çözümü çok basittir. Ama nedense Türkiye’de buna çok fazla önem verilmiyor. Önem veren insanlara da kulak asılmıyor. Bir oyuncu bir bölgeden sürekli sakatlanıyorsa oradaki kas grubunda zayıflık var demektir. Bunu tespit edip o bölgeyi kuvvetlendirecek antrenman programı uygularsan o oyuncu bir daha aynı yerden sakatlanmaz. Biz çalıştığımız oyunculara bunu çok dikkatli bir şekilde uyguluyoruz. Mesela bir cihazımız var, oyuncunun anatomisini tepeden tırnağa tarıyor ve hangi kas grubunda zayıflık varsa tespit ediyor. Bu taramaları bütün oyuncularımıza periyodik olarak yapıyoruz.
Biz oyuncularımıza yaşam koçluğu da yapıyoruz. Başarılı bir sporcu olması için nasıl yaşaması gerektiği konusunda da yardımcı oluyoruz. Çünkü profesyonel sporcu olmak ve bu seviyede kalabilmek, başarılı olabilmek için düzenli bir hayat yaşamak zorundasınız. Canımın her istediğini yaparım, çıkar sahada da topumu oynarım zihniyeti artık tarih oldu. Sporcu antrenmandan yeme-içmesine, uykusundan eğlencesine kadar hayatının her anını planlamak ve bu plana uygun yaşamak zorunda. İşte biz burada da oyuncularımıza yardımcı oluyoruz. Biz sadece futbolculara değil, basketbolcu, voleybolcu ve hentbolculara da hizmet veriyoruz. Aynı çalışmaları bahsettiğim spor dalları ile uğraşan sporcular için de yapıyoruz.

“Ülkeyi Yönetenlerin Bunu Gerçekten İstemesi Lazım.”

img-20161223-wa0043

MHY – En son İtalya’dan Fiorentina Kulübü ile anlaştınız. Bundan bahsedelim biraz.

İP – İtalya’da Futbol Federasyonu kanalı ile yürütülen bir proje var. Bu projede 152 tane antrenör çalışıyor. Bunlardan biri benim de beraber çalıştığım Christian Albatross. Bu ekip okullardaki 8-15 yaş grubundaki çocukları takip ediyorlar ve izledikleri çocuklar hangi spor branşına uygunsa oraya yönlendiriyorlar. Mantık bu. Çocuk basketbola yetenekliyse futbolla zaman kaybetmesin ve doğru eğitimi alsın diye devlet bizzat bu işle ilgileniyor. Aramızdaki fark bu işte. Bu proje kapsamında seçilen çocuklara bireysel antrenörlük yapmam için Christian Albatross kanalıyla bana teklif geldi. Ben de bir Türk olarak böyle bir işe layık görülmekten onur duyarak kabul ettim. Beş yıllık anlaşma yaptık. O gençlerin önümüzdeki beş yıllık yaşamını biz planlayacağız. Ekip olarak hem kişisel gelişim hem bireysel antrenman hem de yaşam koçluğunu yapacağız ekip olarak.

“Çocuk Basketbola Yetenekliyse Futbolla Zaman Kaybetmesin.”

fb_img_1484057494122

Röportör : Yılmaz Bezgin – Müge Hatice Yönter

Editör : Müge Hatice Yönter

About Yılmaz Bezgin

Check Also

YAPRAK ÖZ – BEN ONA “ŞİDDET PORNOSU” DİYORUM

  Polisiye ve gerilim romanları dediğimizde çoğumuzun aklına hala yabancı yazarlar geliyorsa bunun sebebi, ülkemizde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir