Home / ANALİZLER / FİKRET HAKAN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

FİKRET HAKAN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Müge Hatice YÖNTER   mhyntr@hotmail.com

 

 

 

 

 

 

Türk sinemasının duayen isimlerinden Fikret Hakan sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Usta sanatçı için ilk tören bugün saat 14.00’te İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Törene kızı Elif Hakan, torunu Doğa Atay, sanatçı dostları Salih Güney, Nilüfer Aydın,  Nuri Alço, Can Gürzap, Nur Sürer, yakınları ve sevenleri katıldı. Veda töreni sırasında konferans salonununda büyük boşluklar olduğu görüldü.

 

”Türk Sineması İçin Çok Büyük Bir Kayıp”

Tören Fikret Hakan’ın hayatını konu alan videonun sahnede gösterilmesiyle başladı. Daha sonra Hakan’ın ailesi ve sanatçı dostları Nilüfer Aydan, Salih Güney, Nuri Alço, Can Gürzap, Nur Sürer sırasıyla kürsüye çıkıp anılarını paylaştı.

İlk olarak konuşan Fikret Hakan’ın torunu Doğa Atay, “Bu acı günde burada bulunduğunuz için hepinize teşekkür ederim. Benim dedem sadece bir sinema oyuncusu değil; aynı zamanda bir şair, öykü yazarı ve tiyatro oyuncusuydu. Kısaca komple bir sanatçıydı. Böyle değerli bir insanı yitirmek sadece biz ailesi değil aynı zamanda tüm Türkiye için de derin bir kayıp” dedi.

 

 

Törene İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak da katıldı

  

”Tijen Kılıç ve Elif Hakan Gözyaşlarını Tutamadı”

Hakan’ın hayat arkadaşı Tijen Kılıç ve kızı Elif Hakan kürsüde duygusal anlar yaşadı. Elif Hakan gözyaşları içinde “Her kız çocuğu babasına aşıktır, babasına hayrandır.  Benim babamın yüzü güzeldi, gülüşü güzeldi, yüreği güzeldi. Huzur içinde uyu birtanem” diye konuştu.

Kılıç ise “O benim 32 yıllık hayat arkadaşım. Onu kaybettim, canımı kaybettim, yarımı kaybettim. Işıklar içinde uyusun. Onun dediği gibi o da benim hayatımı güzelleştirdi” ifadesini kullandı.

 

”Nilüfer Aydan; Keşke Torunu ve Kızı da Yanında Olsaydı…”

Kürsü konuşmaları sırasında oyuncu Nilüfer Aydan, “Onun 32 sene hayat arkadaşlığını yapan Tijen hanım ve Nursel son günlerinde başlarında bulundular. Onu yalnız bırakmadılar. İkisine de buradan çok teşekkür ediyorum, sağ olsunlar. Keşke torunuyla kızı da yanında olsaydı, son nefesinde ellerini tutsaydı, belki daha mutlu giderdi” şeklinde konuştu.

Bunun üzerine kızı Elif Hakan yeniden sahneye çıkıp, “Sayın Nilüfer Aydan’a bir şey söylemek istiyorum; babamın son anında elini tutmadığımı söyledi. Biz babamla son 15 günü dip dibe, yan yana, kucak kucağa geçirdik. Ondan sonraki günlerde ben işime başlamak zorunda kaldım. Ve onu sevgili hayat arkadaşına emanet ettim. Sürekli de babamın yanına gelip gittik, hep birlikteydik. Hayata gözlerini yumduğunda yanında değildik. Çünkü hastalığı böyle bir şeyi bekletmemişti bize. Her şey iyiye gidiyordu, birkaç gün kalmıştı hastaneden çıkmasına. Dolayısıyla bu beklenmedik durum karşısında maalesef elini tutamadık. Ama şuan el eleyiz. Ve daima öyle kalacağız. Bu açıklamayı yapmak ihtiyacı duydum; çünkü kendisinin elini tutmayan bir çocuğu olması benden çok babamı üzerdi” dedi.

 

  ”Prof. Dr. Nigar Pösteki; Bu Tören İçin Ondan Özür Diliyorum…”

Konuşmaların ardından Fikret Hakan’ın tabutu salondakiler tarafından omuzlara alınarak sahneden indirildi. Bu sırada Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki sunucuya, konuşma listesinde kendisinin de adının olduğunu söyleyip kürsüye çağrılmamasına tepki gösterdi. Sunucunun özür dileyerek söz verdiği Pösteki, “Fikret ömrü boyunca iki yüzlü insanlardan çok şikayetçiydi. Bu tören için ondan çok özür diliyorum. Onu bu insanlara bıraktığım için de kendisinden çok çok özür diliyorum. Beni affetsin. Seni her zaman sevdim, canımın içi birtanem benim” dedi ve ağlayarak kürsüden ayrıldı. Pösteki bu sözleri söylerken de salondan alkış sesleri yükseldi.

İstanbul Üniversitesi’deki törenin ardından Levent Camii’ne getirilen Fikret Hakan’ın naaşı ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu mezarlığına defnedildi. Cenaze namazına Orhan Gencebay, Serdar Gökhan, Nuri Alço, Berhan Şimşek gibi ünlü sinema oyuncuları ile birlikte sanat camiasından çok sayıda katılım olduğu görüldü.

 

 

 

About RöportajTürk

Check Also

CASSINI’NİN ARDINDAN

              İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü geçtiğimiz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir