Home / ANALİZLER / FERZAN ÖZPETEK SİNEMASI

FERZAN ÖZPETEK SİNEMASI

Safiye DEMİR- sfy.dmr@gmail.com

 

 

 

 

 

 

Ferzan Özpetek.. İtalya’da yaşayan Türk yönetmen. Çoğu kesim onu Türk yönetmen olarak nitelendirmek istemese de istisnasız her filmine mutlaka Türk ezgileri, Türk şarkıları ( bilhassa Sezen Aksu şarkıları) ekleyen, hatta “Cahil Periler” de Nazım Hikmet’ten bahseden, her ne kadar uzun yıllardır İtalya’da yaşasa da Türkiye özlemini kıyısından köşesinden dile getiren biri. Eğer hayatını inceleme ya da çıkardığı iki kitaptan herhangi birini okuma şansınız oldu ise zaten gençlik yıllarında Türkiye’den neden gittiğine dair fikriniz daha net oluşabilir.

Yeni bir hayata başlamak için yaşadığı ülkeyi çok genç yaşlarda terk eden herkes gibi Ferzan Özpetek de elbette ki bir takım ( hatta belki bilemediğimiz daha fazla ) zorluklar yaşadıktan sonra ilk muhteşem çıkışını 1997 yılında “Hamam” (Bagno Turco) filmi ile gerçekleştirir. Akabinde neredeyse her iki yılda bir harika filmler çekmeye devam eder. Uluslararası yarışmalarda ödül alır. İtalya ve Türkiye arasında gidip gelen muhteşem hikâyelere imza atar.

Ferzan Özpetek filmlerini izlemeden önce bilinmesi gereken en önemli şey, her filminde mutlaka bir eşcinsel karaktere yer vermesi hatta pek çok filminin başrolünün eşcinsel olmasıdır. Bunun sebebi ise kendisinin de belirttiği gibi cinsel tercihinin bu yönde olmasıdır. Filmlerinde mutlaka bol sohbetlerle bezenmiş uzun, büyük ve kalabalık sofralar vardır. Hatta eğer bir filmde kalabalık ve bol sohbetli bir sofra görürseniz aklınıza gelecek ilk şey ‘Ferzan Özpetek filmi mi izliyorum?’ olmalıdır. Filmlerinin büyük çoğunluğunu İtalya’da çektiği için, sahnelere Akdeniz havası hakimdir. Ayrıca her filminin alt metninde mutlaka romantizm vardır. Oldukça naif, kimseyi kırmayan, incitmeyen, şahsına münhasır, aile sorunlarını ve aşk sorunlarını içeren filmler yapar Ferzan Özpetek. Oyuncu Serra Yılmaz ile yakınlığından dolayı genelde birçok filminde ona da yer verir. İzlerken asla sıkılmazsınız ve nasıl bittiğini anlamazsınız bile. O denli akıcı ve yumuşaktır. Çoğunlukla romantik tarzda, aşka, aileye ve arkadaşlıklara dair filmler yapsa da komedi unsurlarına da yer verir.

2018 Nisan ayı gibi vizyona girmesi planlanan ve ülkemizde de merakla beklenen “Napoli Velata” filmi ise yönetmenin sanırız ilk Romantik- Gerilim tarzında filmi olacaktır. Hazırsanız sırasıyla Özpetek sinemasını kısa notlarla incelemeye alalım ve belki de daha önce Ferzan Özpetek’ i hiç duymamış olan okuyucalarımıza da fikir vermiş olalım. Gerçi “Kemerlerinizi Bağlayın” filmi ile ilgili 2014 KPSS’ de bir soru bile çıkmıştır. Buradan da diyoruz ki , Ferzan Özpetek’ i ve sinemasını bilsek çok çok iyi olur.

 

HAMAM ( Bagno Turco ) / 1997

Muhteşem İstanbul manzaralarıyla bezenmiş , homoseksüelliğin naif bir şekilde anlatıldığı , müzikleri çok konuşulan ve çok ses getiren bir filmdir. Filmi izledikten sonra özellikle eski İstanbul hasretimiz ayyuka çıkar. Filmde, teyzesi Anita vefat edince kendisine miras kalan hamamın işlemleri için İstanbul’a gelen Francesco’nun, hamamı işleten aileden birine yakınlaşması ve İstanbul’a bağlanmasıyla hamamı satıp satmama kararı arasında kalması anlatılır. Ferzan Özpetek bu film ile Antalya Film Festivali’nde ödül almıştır.

 

HAREM SUARE / 1999

Ferzan Özpetek’in Cannes Film Festivali’nde gösterilmiş ilk filmidir. Tarihi bir hikâyesi olan filmde, Osmanlı İmparatorluğu’nda harem ağası ve cariye arasında geçen aşk dramatik ve biraz yavaş işleyen bir şekilde sunulur. Sultan Abdülhamit’in cariyelerinden biri olan Safiye’nin, harem ağası Nadir ile gizli bir anlaşma yaparak padişahtan çocuk sahibi olma ve akabinde hırsıyla beraber yükselmek isteme çabalarındayken Nadir ile yasak aşk yaşaması anlatılır.

 

CAHİL PERİLER / 2001

Ferzan Özpetek’i büyük bir kesimin tanımaya başladığı ve İtalya’da o dönemde ses getiren bir filmdir. Kocasıyla mutlu bir hayat yaşayan ya da öyle olduğunu düşünen Antonia’nın, eşinin ani ölümü ile sarsılması ve çok geçmeden eşinin hayattayken onu aldattığını öğrenmesiyle başlar film. Fakat Antonia için sarsıcı olan, eşi Massimo onu tam yedi yıldır bir erkekle aldatıyordur. İşin gizemini çözmek için yola çıkan Antonia’yı yeni bir hayat, farkındalıklar ve daha birçok şey bekliyordur. Cahil Periler, yine yurtdışında bilhassa İtalya’da çok ses getiren Ferzan Özpetek filmlerinden biridir.

KARŞI PENCERE / 2003

Yine Ferzan Özpetek romantizmi ile çekilmiş, harika müzikleri olan olabildiğince romantik bir filmdir. Ve yine bu film ile Ferzan Özpetek ödüllere boğulmuştur. İsminden de anlaşılacağı gibi karşı apartmanda yaşayan bir erkeğe aşık olan evli fakat evliliği pek de iyi gitmeyen iki çocuk sahibi bir kadının öyküsü anlatılır. Bu aşk öncelikle platonik olsa da başka hayatların hemen hemen herkese cazip gelmesi düşüncesiyle yola çıkarak tutkulu bir aşk doğurur.

KUTSAL YÜREK / 2005

Filmin senaristliğini de üstelenen Ferzan Özpetek, küçük yaşta annesini kaybeden ve teyzesi tarafından yetiştirilen Irene’ in başarı ve hırs hikâyesinden yola çıkarak , annesinden kalan eşyalara rastlamasıyla bambaşka bir insana dönüşmesini sunar izleyiciye.

BİR ÖMÜR YETMEZ / 2007

Türk oyuncuların ve tabii ki Serra Yılmaz’ın da yer aldığı “Bir Ömür Yetmez”, kalabalık bir arkadaş grubunda herkesin birbirinden farklı karakterlere sahip olmasının getirdiği karmaşayı gösterirken içlerinden Lorenzo’nun ölmesi ile tüm grubun değişmesi ve sırlarının bir bir açığa çıkmasını anlatır.

MÜKEMMEL BİR GÜN / 2008

Bir 24 saat filmidir.

Evli ve iki çocuklu bir aileye sahipken ayrıldıktan sonra yalnız yaşayan Antonio’nun evinden bir gece silah sesleri duyulur ve polisler tarafından dairesinin kapısı açılan Antonio’nun öyküsü son 24 saate göre anlatılmaya başlanır.

SERSERİ MAYINLAR / 2010

Ana tema olarak eşcinselliği, eşcinselliği kabul etmeyen gelenekçi bir aileye eşcinsel olduğunu anlatmaya çalışan bir karakteri vurgular film. Tomasso bunu açıklamak ve ailesiyle yüzleşmek için hazırdır ta ki erkek kardeşi ondan önce davranıp eşcinsel olduğunu açıklayana dek. Ailesinin bu konudaki net fikrini gören Tomasso’nun sabırla beklemesi gereken günler vardır. Film sadece bunu anlatmaz, içerisinde müthiş bir hikâye de saklar. Film Sezen Aksu şarkısıyla son bulurken, izleyiciyi yoğun Akdeniz iklimi, Akdeniz sofraları ve belki de bir damla göz yaşı bekler.

ŞAHANE MİSAFİR / 2012

Ülkemizde Cem Yılmaz’ın da rol almasıyla ses getiren film, içinde komedi unsurlarını diğer Ferzan Özpetek filmlerine göre biraz daha fazla barındırır. Oyuncu olmak için Roma’ya taşınma kararı alan Pietro’nun , kendisine göre uygun fiyata bulduğu evde ilk kez tek yaşamanın keyfini çıkartmaya başlayacağı sırada evde sadece kendisine görünen bir takım tuhaf insanların belirmesini ve Pietro’nun hayatına bu insanların (tiyatro sanatçıları) dokunuşunu eğlenceli bir şekilde anlatır. Cem Yılmaz da bu tuhaf tiyatro sanatçılarından biridir.

KEMERLERİNİZİ BAĞLAYIN / 2014

Antonio ve Elena’nın yasak ve dolu dolu aşkını anlatan duygusal bir filmdir. Elena nişanlıdır ve sakin geçen hayatı Antonio’nun tutkusuyle alt üst olacaktır. Tuhaf olan ise, Antonio, Elena’ nın en yakın arkadaşının sevgilisidir. Aradan geçen yıllarda Antonio ve Elena evlenmiş hatta çocuk sahibi olmuşlardır fakat bir sebeple ilişkilerindeki tüm vicdan azaplarını ve önyargıları temizlemeye karar verirler.

İSTANBUL KIRMIZISI / 2017

Özpetek’in şu an için bilinen son filmi olan İstanbul Kırmızısı aslında yönetmenin kendi hayatını anlattığı aynı isimli kitabının çevrilmesidir. Filme gidip de filmi çok fazla anlamadığını dile getiren izleyiciler muhtemelen ya kitabı okumamıştır ya da yönetmenin hayatına dair çok fazla bilgi sahibi değildir. Zira filmde tamamen yönetmenin İstanbul’u terk etmeden önceki hayatı, İtalya’ya gittikten sonra yaşadıkları ve çocukluk arkadaşının ölümü üzerine yeniden İstanbul’a dönmesiyle birlikte geçmişiyle yüzleşmesi anlatılır. Sağlam oyunculuklar ve ara ara gerilimli yapısı ve elbette ki İstanbul manzaraları, filmden çıktığımızda yine Ferzan Özpetek’in hemen hemen diğer tüm filmlerinde olduğu gibi hoş ama buruk bir tebessüm bırakır.

About RöportajTürk

Check Also

CASSINI’NİN ARDINDAN

              İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü geçtiğimiz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir