Home / ANALİZLER / FENERBAHÇE’NİN EN ÖNEMLİ TRANSFERİ

FENERBAHÇE’NİN EN ÖNEMLİ TRANSFERİ

Yılmaz BEZGİN   yilmazbezgin@roportajturk.com

 

 

 

 

 

 

Konumuz futbol olduğu için savaş kelimesini kullanmak doğru değil belki ama meselenin öneminin kavranması için söylüyorum. Ordunuz çok iyi donatılmış bir ordu olabilir. Askerleriniz mükemmel eğitilmiş askerler olabilir. Ama eğer orduyu yöneten komutanınız yetersiz ise o savaşı kazanma şansınız yoktur.
Diyelim ki çok iyi bir kadronuz var. Hiç bir fedakarlıktan kaçmamışsınız ve piyasadaki en iyi oyuncuları transfer etmişsiniz. Tek tek baktığın zaman bütün oyuncularınız mevkilerinin en iyileri olabilir. Fakat antrenör tercihinizi yanlış yaparsanız verdiğiniz bütün emekler boşa gider. Şimdi bu doğrultuda Fenerbahçe’ye bir bakalım.
Bana göre geçen sezon Fenerbahçe kadrosu ülkenin en iyi kadrosuydu. Volkan Demirel’den Robin Van Persie’ye kadar bütün oyuncuları mevkilerinin en iyi oyuncularından oluşan bir takımdı. Fakat bu takımın başında asla bu çapta bir takımı çalıştırabilecek kapasitede olmayan Dick Advocaat vardı.

Şimdi hafızalarımızı şöyle bir yoklayalım. Geçen sezon Fenerbahçe’nin yaşadığı bütün sorunların temelinde hocanın yetersizliği yatıyordu. Advocaat hiç bir zaman sorumluluğu üstüne almadı. Aksine bütün kötü sonuçların ardından oyuncularını suçladı. Onları taraftarın önüne atmaya çalıştı. Takım içinde hiç bir zaman adalet duygusunu tesis edeemedi. Oyuncularının takımda forma adaleti olmadığına inandığı hiç bir takım başarıya ulaşamaz. Başarılı olmanın psikolojik faktörlerinin başında oyuncuların hocaya güvenmesidir. Oynamayan oyuncu hocanın adaletine güveniyorsa eksikliği kendinde arar. Bu da oyuncuyu daha çok çalışmaya iter. Aksi taktirde haksızlığa uğradığını düşünür ve takım içinde huzursuzluk çıkarır. Bu, da takım bütünlüğüne en büyük darbeyi vurur.
İşte bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda, Fenerbahçe’nin bu yıl en iyi transferinin Aykut Kocaman olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Peki neden Aykut Kocaman?

Birincisi, Aykut Kocaman futbolculuğu döneminden beri Fenerbahçe camiasında çok sevilen ve saygı duyulan bir isim. Hocalığa ilk adım attığı İstanbulspor’da oyuncu-antrenör olarak görev yapmasına rağmen farkını net olarak ortaya koydu. Daha sonra görev yaptığı bütün takımlara kendi imzasını atmayı başardı. Yani antrenör Aykut Kocaman kimliğini net olarak ortaya koydu. Hoca olarak ilk Fenerbahçe macerası çok başarılı geçti. O malum 3 Temmuz kumpası olmasa bugün Fenerbahçe-Aykut Kocaman birlikteliği çok farklı bir noktada olabilirdi. Ama o karanlık günlerde bile camiayı ayakta tutan, bütün olumsuzluklara rağmen takımı sürekli şampiyonluk yarışı içerisinde tutan Aykut Kocaman, Avrupa’ya gidebildiği tek sezonda finali tek gol ile kaçırarak kulüp tarihinin en büyük Avrupa başarısına imza attı.
İlk Fenerbahçe macerasından sonra Konyaspor’a imza attığı gün herkes Konyaspor’un Süper Lig’e damga vuracağına inanıyordu. İşte bu aslında Aykut Kocaman’ın nasıl bir etki bıraktığının göstergesiydi. Nitekim Konyaspor Kocaman ile birlikte şaha kalktı ve ilk sezonun sonunda Avrupa biletini cebine koymayı başardı. Bu Konya tarihi için bir ilkti. Acaba tesadüf mü diye burun bükenlere cevabı geçen sezon Türkiye Kupas’nı alarak cevabı verdi aslında.

Şimdi Aykut Kocaman Fenerbahçe’nin başında ve yeni sezonda kazanacağı zaferlere hazırlanıyor. Fenerbahçe camiası içinde Aykut Kocaman ismi o kadar önemli ki, şu saatten sonra hiç transfer yapılmasa bile Aykut Kocaman’ın takımı ayağa kaldıracağına olan inancı tam. Bu da bir hoca için en önemli güven kaynağı. Sırf Aykut Kocaman’ın yapacaklarını görmek için sezonun bir an önce başlamasını sabırsızlıkla bekliyorum. Bütün Fenerbahçelilerin de benim gibi düşündüğünü biliyorum.

İşte bundan dolayı Fenerbahçe’nin bu yıl en önemli transferi kesinlikle Aykut Kocaman.

 

 

About RöportajTürk

Check Also

SESSİZ GEMİDE AYKUT KOCAMAN TEK BAŞINA!

          Süper ligde 20 hafta geride kaldı. Ana gündem zirve yarışında …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir