Home / ANALİZLER / FENERBAHÇE İLK MAÇTA BİR PUANA RAZI OLDU

FENERBAHÇE İLK MAÇTA BİR PUANA RAZI OLDU

Fenerbahçe ilk maçta bir puana razı oldu. Ya da bir puan kazandı da diyebiliriz. Sezonun ilk haftaları her takım için zor geçer. Çünkü takımlar henüz hazır değildir, transferler bitmemiştir. Gelen oyuncular henüz adaptasyon sürecindedirler. Yeni bir hoca gelmişse kendi sistemini oturtmaya çalışıyordur. Dolayısıyla yıllardır takımda olan oyuncular bile bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışıyorlardır. İşte burada büyük takım olma olgusu devreye girer. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş gibi takımların bu mazeretlerin arkasına sığınma lüksleri olmamalı. Çünkü şampiyonluk bu tür maçlardan geçer.
Henüz ligin başı ne şampiyonluğu diyebilirsiniz ama bu uzun maratonda ilk maçın da son maçın da puan kazancı ya da kaybı eşittir. İlk maçı kazandığınızda da 3 puan alırsınız son maçı da.
Şimdi gelelim dün akşam oynanan Göztepe – Fenerbahçe maçına.
Fenerbahçe maça etkili başladı. Bence bu sezona damgasını vurmaya aday oyunculardan biri olan Alper Potuk ile çok güzel bir gol buldu. Gol pası ise Fenerbahçe’de ne işi var dediğimiz İsmail Köybaşı’dan geldi. Ancak hemen arkasından neredeyse topa dokunamadan öyle bir gol yedi ki Fenerbahçe gibi bir takım böyle gol yememeli. Volkan gibi bir kaleci böyle bir hatayı nasıl yapar inanılır gibi değil. Ama Volkan her zaman böyle zaten. Kötü olduğunda verem eder. Ama iyi olduğunda da tek başına maçı tutar. Bu maçta yaşadığı talihsizlikti bence. Biraz da aşırı güvenden kaynaklandı. Ben bu topu tutarım lakaytlığı ile hamle yapınca elinden kaçırdı. Oysa olması gerektiği gibi topu tokatlasa gol olmayabilirdi. Ama tabii ki bireysel hatalara fazla takılmadan takım olgusuna bakmamız gerekiyor.
Takıma baktığımızda yeni transferler de katılınca hücum anlamında bir sıkıntısı kalmayacağını düşünüyorum Fenerbahçe’nin. Ama çok acil olarak bir stoper ve sol bek ihtiyacı var. Ne Hasan Ali ne de İsmail bu takımın sol beki olma yeterliliğine sahip değiller. Alternatif olabilirler ikisi de ama iyi bir sol bek çok elzem.
Oyun sisteminde yeni transferlerin takıma katılmasıyla Aykut Kocaman doğruyu bulacaktır. Buna canı gönülden inanıyorum. Yalnız biraz zamana ihtiyacı var. Önemli olan bu zaman zarfında ne yapıp edip maçları kazanması. Çünkü kazandıkça takımın özgüveni yükselecektir.
Sözün özü, bu sezonun en büyük şampiyonluk adayı Fenerbahçe’dir. Sadece biraz zamana ihtiyacı var. Taraftarın sabır gösterip destek olması gerek. Ligin 2. haftasında Kadıköy’de oynayacağı Trabzonspor maçı bu açıdan hayatı önem taşıyor bence. Taraftarın bu bilinçle hareket ederek ‘Burası Kadıköy buradan çıkış yok’ sloganının hakkını vermesi gerek.

Yılmaz BEZGİN

About RöportajTürk

Check Also

CASSINI’NİN ARDINDAN

              İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü geçtiğimiz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir