Home / ANALİZLER / DEV DERBİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI!

DEV DERBİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI!

Cihan TAŞÇI

Süper Lig’de tüm gözler ligin 6. Haftasında 28 Eylül Cumartesi akşamı Türk Telekom Stadyumunda oynanacak olan dev derbiye çevrildi.

Taraflı tarafsız gündemin ana maddesini, ”Dev Derbi’yi kim kazanacak?” sorusu oluşturuyor.

6. Haftaya Fenerbahçe 10 Puanla ikinci, Galatasaray ise 8 Puanla yedinci sırada giriyor.

İlk 5 haftalık performansa bakıldığında Fenerbahçe rakibine göre daha derli toplu gözükse de defans hattında devşirme defans oyunculardan kaynaklı ciddi hatalar yapmakta.

Orta alanda ise şuan itibarıyla sorun yaşamayan Fenerbahçe Emre Belezoğlu’nun yanına Luiz Gustavo’yu da koyarak orta alanı daha etkin kullanmanın peşinde olduğunu son Ankaragücü maçında gösterdi.

Her ne kadar Max Kruse oyun olarak oyun içinde çok fazla gözükmese de asistleriyle ön plana çıktığını görüyoruz.

Vedat Muriqi ise ilk 5 haftalık performansı ile ligimizin tartışmasız en iyi forveti olduğunu gösterdi.

Kanatlara gelince Gary Rodriguez ve Victor Moses çabukluğu ile ön plana çıksa da bu hafta Gary’nin oynamayacak oluşu, Victor’un sakatlıktan yeni çıkmış olması Fenerbahçe aleyhine oluşan bir durum olarak göze çarpmakta.

Deniz Türüç’ün de tam manası ile gerçek oyununu oynayamamasını da bu dezavantaja eklersek Fenerbahçe mutlaka kanatlara çözüm üretmek zorunda.

Galatasaray’a gelince; Galatasaray lige oldukça sancılı başladı.

İlk hafta Denizli’de yaşanan mağlubiyet arkasından Arena’daki beraberlik ciddi sorunlar ortaya çıkarırken gecikmeli olarak sarı kırmızı renkli formaya kavuşan Radamel Falcao transferi bir anda Galatasaray’da baharı yeniden getirdi.

Fakat ilk 5 haftada Galatasaray’ın belli bir oyun planının olmadığını gözledik.

Lemina’nın, Nzonzi’nin takıma geç katılışları Seri’nin uyum sorunu, Feghouli’nin istenilen seviyede olmayışı orta sahada Galatasaray’ın sorun yaşamasına sebep olmakta.

Galatasaray takımı ligin en kaliteli ayaklarına sahip olmasına ve ligin en ofansif takımı olmasına rağmen Fatih hoca hala takımı oturtamadı.

Mariano’un etkili ama sürekliliğinin olmayışı, iki stoperinin sürekli hatalar yapması, Seri’nin yeterince seri olamaması Galatasaray’ı hızlı oyun yerine set oyununa mecburi kılıyor. Bu oyunda rakip savunmanın yerleşmesi ve rakibin pozisyon vermemesi anlamına geliyor. Zaten Galatasaray’ın bu sezon gol yollarında etkin olamamasının ana sebebi ağır tempoda oyun oynaması olduğunu söyleyebiliriz.

Buna rağmen kalede Muslera’nın varlığının Galatasaray’a artı bir güç kattığı gerçeğini unutmamak lazım. Bir de Muslera’nın yanına Falcao gibi son derece usta bir golcünün eklenmesi Galatasaray’ın artıları olarak göze çarpmaktadır.

Hafta sonu oynanan Malatya maçından sonra Galatasaray cephesinin Malatya maçından ziyade bir hafta sonra oynanacak olan Fenerbahçe maçını konuşmaları ve Galatasaray’ın aşırı derecede derbiyi kazanmak istemesi, “Biz Galatasaray olarak Fenerbahçe’yi yeneceğiz” diye şartlanmış olmaları Galatasaray’a olumsuz yansıyabilir.

Benim bu maç için şahsi fikrim her ne kadar saha ve seyirci avantajı Galatasaray’da olsa da bu maçın her iki taraf için öyle kolay olmayacağı yönündedir.

Galatasaray ve Fenerbahçe’nin defans hatlarındaki sıkıntıları, hızlı oyun yerine set oyunu oynamaları her iki tarafı da zor durumda bırakabilir.
Buna rağmen Cumartesi gecesi maçın berabere bitme olasılığı son derece yüksek durmaktadır.

Fakat Galatasaray’ın aşırı derecedeki Fenerbahçe’yi yenme arzusu ve seyircinin baskısıyla birlikte bir an önce gol ya da goller bulma çabasına girerse, gol gelmeyince de aşırı baskı sonucunda orta alanda top kayıplarına yol açarsa bu durum Fenerbahçe lehine dönebilir.
Galatasaray golü bulamayıp üstüne bir de gol yerse Fenerbahçe’nin ekmeğine bal kaymak süreceğini düşünüyorum.

Her şeyden önemlisi Cumartesi gecesi derbiye yakışan bir maç olsun.

Hakem hataları ile birlikte VAR odası kararlarını değil, sahadaki futbolun güzellikleri konuşulsun deyip Cumartesi gecesini dört gözle bekleyelim…

About RöportajTürk

Check Also

ERSUN YANAL’A TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR!

Süper lig’de 13 hafta geride kaldı. Fenerbahçe bu süreçte Başkan Ali Koç ve taraftarların istediği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir