Home / ANALİZLER / VODAFONE İSTANBUL MARATONU’NUN ARDINDAN

VODAFONE İSTANBUL MARATONU’NUN ARDINDAN

Şeyma İZLER-seymaizler@gmail.com

 

 

 

 

1979 yılında Asya’dan Avrupa’ya doğru başlatılmış olan halk koşusunun yıllar içinde adı Avrasya Maratonu olarak dönüştü. Bu yıl 40. kez düzenlenen maratonun, 2013 yılından bu yana ismi gerçekleştiği şehir olan İstanbul ile bütünleşerek İstanbul Maratonu olarak geçmektedir.

Geçtiğimiz pazar günü bir çok kurum ve kuruluşun sponsor olduğu bu büyük organizasyonda oldukça renkli görüntülere tanık olduk. Saat 09.00’da başlayan koşu sebebiyle civardaki yollar 13.30’a kadar araç trafiğine kapatıldı. İlk olarak 08.45’te tekerlekli sandalye sporcuları için start verildi, 09.00’da 42 km koşacak sporcuların startı, 09.15’te 15 km koşacakların startı, 09.30’da 10 km koşacakların startı son olarak 09.45’te de halk koşusuna start verildi. Koşu boyunca belirli noktalarda sporculara su ve besin takviyesi yapabilecekleri stantlar sponsorlar tarafından yer almıştı. Altunizade’den başlayan sporcular 42 km’yi Sultanahmet’te, 15 km’yi Yenikapı’da, 10 km’yi Eminönü’de ve 8 km’yi de Dolmabahçe’de tamamladılar.

Vodefone’un ana sponsorluğunu yaptığı organizasyonun mottosu ”Sağlık için koş” idi. Maratonu ilk olarak Kenyalı atletler tamamladı. Koşanlar arasında 7’den 70’e her yaştan katılımcı bir farkındalığı yaratmak için bu organizasyonda yer almışlardı. TEGV (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Tohum Otizm Vakfı, TEMA, KARÇUV (Kanserli Çocuklara Umut Vakfı), Adım adım, LÖSEV, TEV (Türk Eğitim Vakfı), WWF -Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) gibi bir çok sivil toplum kuruluşundan maratona katılanlar ve bunların yanı sıra farklı milletlerden katılan sporcularla renkli, cıvıl cıvıl, anlamlı mesajlarla dolu bir ortama dönüştü. Bu kadar çeşitliliğin bulunduğu bir ortamda yalnızca yarışmak için koşmadılar. İyilik, barış, sağlık, birlik, beraberlik için koştular. Gelecek nesillere ve çocuklarımıza daha sağlıklı, daha yeşil bir Dünya bırakmak için koştular. Farklılıklarımızla birleştiğimizde daha güzel olabildiğimizi göstermek için koştular. Bu organizasyonun çok minik de olsa bir kısmında bulunduğum için çok mutluyum. Gelecek seneye hep birlikte koşmak dileğiyle!

 

 

About RöportajTürk

Check Also

SİBER ZORBALIK VE BAŞAK KABLAN

Yaklaşık 10 yıldır sosyal medya kullanıcısıyım. Bunun 5 senesi sadece Facebook ile ve tabii ki …

One comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir