Home / KÜLTÜR-SANAT / 29’UNCU YILINDA ŞEHRİN CAZ HALİ

29’UNCU YILINDA ŞEHRİN CAZ HALİ

Müge Hatice YÖNTER
mhyntr@hotmail.com

Bu yıl 29’uncusu düzenlenen “Akbank Caz Festivali” farklı ülkelerden 130’dan fazla caz sanatçısını ağırlayacak.

“Pozitif” iş birliğiyle 17-27 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalde, 130’dan fazla müzisyenin cazseverlerle buluşması planlanıyor. Toplam 35 konser, 3 söyleşi, 25 atölyenin olacağı festivalin detaylarını açıklamak için yapılan basın toplantısında Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Türkiye’nin geleceğine inandıklarını ve uzun vadeli bakış açılarından hiçbir zaman ödün vermediklerini söyledi. Kültür ve sanata sağladıkları desteğin de sürdürülebilir ve uzun soluklu projelerle hayat bulmasını önemsediklerini ifade eden Binbaşgil, “29. yılına kesintisiz ve ilk günkü heyecan ile ulaşan Akbank Caz Festivali de bu uzun soluklu projelerimizin en önemlilerinden biri. İstanbul’un sınırlarını aşan Akbank Caz Festivali’nin liselere, üniversitelere ve Anadolu’ya caz ritmini taşıyan önemli bir misyonu var. Akbank Caz Festivali’ni gittikçe artan izleyici kitlesiyle buluşturmaya, 29 yıldır olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da devam edeceğiz.” dedi.

Pozitif’ten Festival Yöneticisi Gözde Sivişoğlu da konuşmasında, “Pozitif olarak 29 yıldır Akbank Caz Festivali’nin organizasyonunu üstlenerek, DNA’mızın da temsil ettiği, şehir ve yaşam kültürüne öncülük eden müziğin geliştirici ve dönüştürücü gücüne inanıyoruz. Bu alandaki etkinliklerin sadece fiziken değil yürekten de destekçisiyiz.” ifadelerini kullandı.

Yeni konsept “Caz Saati”

Festivale, aralarında Akbank Sanat, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Zorlu PSM, Babylon, Caddebostan Kültür Merkezi, Moda Sahnesi, Nardis Jazz Club, Summart Sanat Merkezi, The Badau, Bova, Tamirane Akasya, Avusturya Başkonsolosluğu, Soho House, Zuhal Concept, Sofa Hotel Autograph Collection ve Feriye’nin de bulunduğu 36 ayrı mekan ev sahipliği yapıyor.

Liseli gençlere caz müziğini tanıtma ve sevdirme amacıyla bu yıl sekizincisi düzenlenen “Liselerde Caz Atölyeleri” kapsamında 10 lisede gençler, Türkçe pop ve rock parçalarının caz uyarlamalarıyla beğeni toplayan Yavuz Akyazıcı Project ile bir araya gelerek caz müziğini ve enstrümanlarını daha yakından tanıma fırsatı elde edecek.

Festivalin en önemli etkinliklerinden olan “Kampüste Caz” kapsamında, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Adana Çukurova Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesinde, caz davulcusu Ediz Hafızoğlu “Nazdrave” projesiyle üniversiteli gençlerle buluşacak.

Konserler, atölyeler ve söyleşilerin yanında bu yılın yeni konsepti olarak “Caz Saati” bölümüne yer veren festival, “Caz Mutfakta”, “Caz Brunch” ve “Akşamüstü Caz” ile cazı yemek kültürüyle birleştiriyor ve “Caz Odada” bölümüyle de müzikseverlere ayrıcalıklı bir müzik dinleme deneyimi sunuyor.

ECM Records 50’nci yılını kutluyor

Festival bünyesinde, 50. yılını kutlayan ve 1969’dan beri bin 600’ün üzerinde albümü müzikseverlerin beğenisine sunan ECM Records, sanatçılarına özel farklı kuşaklardan müzisyenlerin yer aldığı bir seçkiyi cazseverlerle bir araya getirecek. ECM imzasını festivale taşıyacak isimler arasında Art Ensemble of Chicago, Louis Sclavis Quartet, Mats Eilertsen Trio, Yonathan Avishai Trio, Jakob Bro Trio feat. Joey Baron, Thomas Morgan ve uzun yıllar ECM’da çalışmış olan Charles Lloyd Sky Trio gibi farklı kuşaklardan müzisyenler yer alacak.

Programın detayları için; https://www.akbanksanat.com/caz/29-akbank-caz-festivali/program

About RöportajTürk

Check Also

TOLGA KARAÇELİK’İ VE FİLMLERİNİ BİLMEYENLER İÇİN..

2018 Sundance Film Festivali’nde ‘Büyük Jüri Ödülü’ alarak ülkemiz sinemasını gururlandırmasından mı, yoksa farklı yıllarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ipek sıva